UN EUROGOL A DECIS DERBY-UL DE LA ARAD! UTA REVINE PE PRIMUL LOC IN LIGA A II-A!

UTA Bătrâna Doamnă a câştigat la limită, scor 1-0, derby-ul etapei a 15-a din B2, disputat astăzi în faţa Universităţii Cluj. Prima parte a meciului de pe „Motorul”  a fost foarte disputată, cu ambele echipe preocupate de joc şi de o cursivitate cât mai bună a balonului. UTA a avut o posesie mai bună şi a insistat mai mult, dar ocaziile mai mari le-au aparţinut clujenilor. În minutul 10, Calcan a reluat de la 16 metri în bară, peste alte şapte minute Butean a scăpat pe dreapta şi a şutat puţin peste poartă, pentru ca în minutele 19 şi 20, Greu să irosească şi el două situaţii bune la poarta arădeană. „Roş-albii” au ieşit la rampă în partea a doua a reprizei, Strătilă şi Curtuiuş aflându-se şi ei în faţa golului. Când toată lumea aştepta pauza, în prelungirile reprizei, Cipri Rus a pătruns pe flancul stâng şi cu un şut excelent, de la marginea careului, care s-a dus sub transversală, l-a învins pe Niczuly, 1-0 după primele 45 de minute.UTA a început în forţă mitanul secund, iar Rus putea să îşi treacă în cont „dubla” în minutul 47. Atacantul arădean a reluat din şase metri cu capul, puţin alături, după o centrare perfectă a lui Strătilă.

Cipri Rus, din nou decisiv

Peste alte şase minute, acelaşi Rus a centrat periculos în faţa porţii, fără însă ca cineva să împingă mingea în plasă, pentru ca în minutul 54, Curtuiuş să fie deposedat la 16 metri, după o fază cursivă arădeană. Strătilă a cerut, fără succes, penalty în minutul 57, la o fază controversată, la care portarul clujean l-a agăţat în careu pe jucătorul UTA-ei, acesta reuşind însă să şi atingă mingea. În ultima jumătate de oră terenul a devenit tot mai greu, iar „U” Cluj a forţat egalarea, Polgar salvând în ultimul moment o minge centrată de Ianoş în şase metri. Pe contraatac, Hlistei a reluat slab din şase metri, după o centrare bună a lui Man, pentru ca în minutul 88, Rus să reia superb din vole, de la 8-9 metri, dar portarul clujean a respins miraculos în corner.

Spectacol pe teren şi în tribune

UTA s-a jucat cu ocaziile pe final, dar putea fi egalată în prelungiri, atunci când Greu, scăpat singur, a şutat milimetric pe lângă poartă, de la marginea careului. S-a terminat 1-0, după un derby frumos, cu fotbal cursiv, în care pe alocuri s-a jucat peste nivelul Ligii a II-a. Victorie mare pentru arădeni, care profită de eşecul Mediaşului la Tărlungeni şi revin în fotoliul de lider din „B2”. De cealaltă parte, tânăra formaţie a Universităţii întrerupe seria de victorii, dar rămâne în cărţi pentru „play-off”. De asemenea, trebuie punctat aportul celor două galerii, care au făcut spectacol în tribune, încurajându-şi necontenit favoriţii. Roland Nagy a început meciul de astăzi în formula: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă (77 Man), Chindriș, Jorza, Hlistei (86 Szekely) – Rus, Curtuiuș (64 Vlad).