Un călcâi de trei puncte! Golul de generic reuşit de Dangubic i-a adus UTA-ei victoria în Trivale

UTA a rupt blestemul argeşean, câştigând după opt ani în faţa piteştenilor, chiar în Trivale. Victorie cu 1-0 pentru „roş-albi”, după un joc bun şi destul de solid în special pe faza defensivă, iar tradiţia victoriilor “Bătrânei Doamne” în deplasare continuă. Fără Hora, accidentat şi cu Roger doar pe bancă, Laszlo Balint a aliniat o echipă previzibilă, în acelaşi 4-2-3-1, sistem folosit şi de FC Argeş, care în lipsa unui om de gol, l-a avansat pe Işfan ceva mai mult, pentru a-l susţine pe Lupeta. Totuşi, o absenţă importantă în tabăra gazdelor a fost ex-dinamovistul Palic, din câte se pare accidentat. Meciul de pe arena “Nicolae Dobrin” a început ca din puşcă, iar Işfan l-a pus la încercare în minutul 3 pe Iacob, cu o minge şutată plasat din 15 metri, scoasă cu greu de portarul arădean. Faza a continuat, iar jucătorul argeşean a fost incomodat în careu de Ubbink, fază controversată la care centralul Coza a lăsat jocul să continue, gazdele solicitând penalty. UTA nu a stat prea mult pe gânduri şi la prima apariţie periculoasă a deschis scorul, scenariu parcă la indigo cu alte deplasări din sezonul trecut şi perfect pentru strategia lui Balint: era minutul 4, atunci când o fază cursivă, pe traseul Antal – Batha – Ubbink – Dangubic, l-a găsit liber şi cu spatele la poartă pe ultimul, acesta marcând incredibil din şase metri cu călcâiul, printre picioarele lui Greab! Gol de generic al lui Dangubic, iar UTA conducea cu 1-0 încă din start. Un atacant, dar bun am spune noi, ţinând cont că acest croat a fost singurul vârf de meserie disponibil pentru acest meci. Jocul avea să se deschidă şi mai mult după golul arădenilor, iar Işfan, cu un şut de la 18 metri, l-a pus din nou la încercare pe Iacob, dar goalkeeperul “Bătrânei Doamne” a avut o nouă intervenţie bună. Pe o nouă contră, Miculescu a şutat cu stângul, în cros, de la marginea careului, puţin pe lângă poarta apărată de Greab. UTA s-a descurcat bine în prima parte a reprizei, blocând jocul ofensiv pe benzi al argeşenilor, acolo unde Vukvecic şi Shlyakov au fost de netrecut. După o primă jumătate de oră cursivă, jocul avea să fie apoi fragmentat, iar închizătorii Batha şi Passaglia au văzut repede galben.

„Roş-albii” au rupt blestemul: victorie după opt ani, cu Argeşul!

Finalul reprizei a fost din nou aprins, cu Medjimorec salvând in extremis la o centrare a lui Tănase şi cu Greab salvând în doar trei metri, la o centrare periculoasă de pe stânga a lui Shlyakov. Ultima ocazie a mitanului i-a aparţinut ratangiului gazdelor, Işfan, care din zece metri a înălţat zmeul. Prepeliţă a schimbat la pauză, introducându-l pe Honciu în locul lui Şerban, dar tot UTA a ţinut mai bine de minge şi a fost mai activă în primele zece minute. Abia în minutul 57 a apărut prima şansă a Piteştiului, atunci când Iacob a avut şansă la şutul din careu a lui Dumitraşcu, portarul UTA-ei scăpând totuşi  o minge uşoară, dar balonul s-a dus milimetric alături. Peste patru minute, Medjimorec a avut o nouă intervenţie bună în faţa lui Işfan, pentru ca apoi Muşat să centreze prea tare în faţa porţii, pentru nimeni. În minutul 67, Shlyakov a făcut o primă dar mare eroare, Lupeta a recuperat şi l-a găsit liber în careu pe Işfan, care a ratat din nou şutul din 13 metri, exasperând banca tehnică argeşeană. Chiar dacă pe alocuri s-a clătinat şi a fost pasată, UTA a continuat să stea bine în teren şi să se apere grupat, Balint citind de data asta bine jocul adversarei din Trivale.

UTA face patru puncte şi are moral excelent înainte de meciul cu FCSB

UTA putea închide conturile cu un sfert de oră înainte de final, atunci când a avut o ocazie uriaşă: Ubbink a centrat bine de pe dreapta, Miculescu a reluat în cros cu capul, Greab a scos undeva la şapte metri, de unde Dangubic a ratat incredibil cu toată poarta în faţă. Balint s-a închis în ultimul sfert de oră, făcând o dublă schimbare defensivă, iar Piţian şi-a valorificat talia în minutul 80, după un corner reluând periculos cu capul din opt metri, puţin peste poartă. Argeşul a presat haotic pe final, fără să găsească soluţiile pentru a desface apărarea arădeană, iar UTA a obţinut o victorie extrem de preţioasă. A fost 1-0 pentru arădeni, care au patru puncte după primele două etape din Liga 1, iar duminică, pe 1 august, FCSB vine pe “Francisc Neuman”! Aşadar, destule motive de bucurie şi entuziasm pentru suporterii utişti, gata să ia cu asalt stadionul runda viitoare.

Formaţii:

Campionii FC Argeș: Greab – Tofan, G.Turda, Boldor (63 Piţian), Mușat (78 De Jonghe) – Șerban (46 Honciu), Meza Colli – Işfan, Cr.Tănase (64 Teles), Dumitrașcu – Lupeta. Antrenori: Andrei Prepeliţă, Mihai Ianovschi

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia (86 Benga) – Antal (73 Roger), Ubbink (76 Tomozei), Miculescu – Dangubic (76 Vorobjovas). Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) – Daniel Mitruți (Craiova), Cosmin Vatamanu (București). Rezervă: George Găman (Craiova). Observatori:  Costin Toma (Piatra Neamț), Marin Petrache (Săbăreni – Giurgiu).