TRIUMF ARADEAN LA CUPA EUROPEI! ANDREI GAG A CUCERIT AURUL CONTINENTAL (FOTO)

A doua și ultima zi a Cupei Europei de aruncări lungi, competiție care s-a încheiat în această după amiază pe stadionul Gloria, a consemnat singura medalie de aur a delegației României. Spre satisfacția publicului prezent, autorul performanței a fost arădeanul Andrei Gag, legitimat la CSM Arad (antrenor Ionel Oprea) și CSU Suceava, care cu 20,68 metri, a câștigat fără probleme proba seniorilor de aruncare a greutății, respectându-și astfel statutul de favorit. Pariu câștigător și al președintelui Federației Române, Sandu Ion, Gag a rezolvat problema medaliei de aur încă după primele două serii, când a aruncat 20,50 și apoi 20,68 metri, după care a mai reușit o ultimă aruncare notabilă, 20,01. De remarcat că arădeanul a fost singurul sportiv din concurs care a depășit baremul celor 20 de metri, fiind urmat în clasament de portughezul Arnaudov, 19.85 metri şi italianul Bianchetti, 19.78 metri, ultimul stabilind la Arad și un nou record personal. Calificat încă de anul trecut la Jocurile Olimpice, Andrei Gag a început excelent 2016, cu un titlu balcanic, urmat de medalia de aur la Cupa Europei, pentru ca săptămâna viitoare să încerce un podium și la Mondialele de sală din SUA.

Gag: „Nu mă așteptam să arunc atât de bine”

Încurajat la Arad de consătenii din Bocsig, care au adus cu ei și un banner pe care scria Hai Andrei!, atletul de la CSM Arad s-a declarat destul de mulțumit de rezultatul obținut: A fost o vreme rece, primul concurs afară, sincer nu mă așteptam să arunc așa de bine. Sunt foarte bine antrenat și pregătit, iar această competiție o pot considera de pregătire pentru Mondialul de săptămâna viitoare, de la Portland. Până la urmă a ieșit cum am vrut, 20,68 este a treia performanță a mea în aer liber. Îmi doresc să urc de la concurs la concurs. Nu vreau să promit nimic, dar bine ar fi să arunc peste 21 de metri la Rio. Le mulțumesc consătenilor mei din Bocsig, care au venit în număr mare să mă susțină, dar și prietenilor și cunoscuților din Arad, această medalie de aur o dedic tuturor celor care au încredere în mine, ne-a declarat Andrei Gag, imediat după triumful de pe Gloria.

Două medalii în contul României

Tot astăzi, un alt atlet de la CSM Arad a concurat în proba de aruncare a suliței. Mezinul probei seniorilor, Raul Rusu, a prins o zi ceva mai slabă, cea mai bună aruncare a sa măsurând 71,72 metri, rezultat cu care s-a clasat pe locul 9 în grupa A. România a încheiat Cupa Europei cu două medalii, aurul obținut de Gag la aruncarea greutății și argintul lui Alexandru Firfirică la tineret, în proba de aruncare a discului. Vicepreședintele Federației Internaționale de Atletism, Serghei Bubka, a fost și astăzi în centrul atenției, fostul star al atletismului mondial fiind la orele amiezii oaspete al primarului Gheorghe Falcă. Odată ajuns la stadionul Gloria, Bubka a fost din nou foarte solicitat pentru autografe și fotografii.