SUBIECTELE ANULUI 2015 IN SPORT. ROMANII S-AU INTERESAT CEL MAI MULT DE TENIS

2015 a fost anul în care naționala de fotbal a României a obținut prima calificare la un turneu final după opt ani, Steaua a devenit prima echipă din România care cucerește trei titluri diferite într-un sezon, Eliza Samara a obținut aurul la Europene la tenis de masă,naționala de handbal feminin a României a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial, naționala de rugby a României – singura prezentă la toate edițiile Cupei Mondiale din istorie – a reușit un record istoric, întorcând rezultatul de la 0-15 cu naționala Canadei, câștigând cu 17-15. Asta fără a mai vorbi de performanțele din judo sau scrimă, unde de asemenea am obținut medalii importante.

Cu toate acestea, anul acesta a fost anul tenisului în România.Simona Halep a avut cel mai bun an al său, terminând pe locul 2 în clasamentul WTA, Horia Tecău a câștigat, la ”dublu”, primul titlu de Grand Slam al carierei – Wimbledonul – impunându-se în ultimul act și la Turneul Campionilor, iar echipa de FED Cup a României a revenit în elita tenisului mondial, calificându-se în Grupa Mondială după 23 de ani.

Ascensiunea tenisului s-a văzut reflectată și în interesul românilor pentru ”sportul alb” în anul acesta. Primele 5 cele mai căutate evenimente sportive pe Google în 2015 au fost din tenis, în ordine:Australian Open, US Open, Wimbledon, Indian Wells șiRoland Garros.

Celelalte evenimente sportive din Top 10 căutări au fost ”meciul secolului” în box, Mayweather vs. Pacquiao, Cupa Mondială de Rugby, Copa America la fotbal, meciul Ungaria-România din preliminariile pentru Europene, respectiv partida Steaua-Trencin, din preliminariile UEFA Champions League.

Sursă: digisport.ro