„Studenta” Liliana Dragomir este campioană balcanică la alergare montană (FOTO)

Câmpulung Moldovenesc a găzduit zilele trecute ediția a 13-a a Campionatului Balcanic de alergare montană pentru juniori I şi seniori. La start s-au înscris 64 de sportivi din șase țări (Ucraina, Turcia, Slovenia, Republica Moldova, Bulgaria și România), iar reprezentanții României au avut o evoluție foarte bună. Printre medaliaţi şi remarcaţi s-a numărat și o sportivă legitimată la CS Universitatea Arad, Liliana Maria Dragomir, care a încheiat pe locul cinci întrecerea feminină, cu timpul de 1:14:05.62, dar a fost medaliată cu aur pe echipe, alături de colegele din naţională, Mădălina Florea – fostă atletă la CSU Arad şi câştigătoare a probei individuale, Ingrid Mutter – medaliată cu argint şi Denisa Dragomir, ocupantă a locului patru.

La individual, atleții români au cucerit cinci medalii, dintre care una de aur, două de argint și două de bronz, iar în clasamentul general pe națiuni, România s-a clasat pe primul loc, urmată de Turcia şi Slovenia. În total, punând la socoteală şi echipele, România a cucerit nouă medalii, câte trei de aur, argint și bronz. (foto: facebook, Liliana Maria Dragomir)