Sorana Cîrstea trece de fostul lider mondial, la Beijing

Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, după ce a reușit o victorie de senzație în fața cehoaicei Karolina Pliskova, numărul patru mondial, cu 6-1, 7-5.

Cîrstea (27 ani, 44 WTA) s-a impus în fața fostului lider mondial după o oră și 23 de minute.

Românca a avut 3 ași, față de doar 2 ai adversarei, a făcut o dublă greșeală, Pliskova având 6, Cîrstea a adunat 16 winners, iar Pliskova 18, în timp ce Sorana a făcut 25 de erori neforțate, iar Pliskova 31.

Pliskova câștigase singurul meci direct cu Cîrstea, în 2014, la Pattaya City, cu 1-6, 7-6 (3), 6-0.

Cîrstea, a doua româncă ajunsă în sferturi la Beijing, după Simona Halep, și-a asigurat un cec de 149.138 dolari și 215 puncte WTA.

În sferturi, Cîrstea o va înfrunta pe letona Julia Ostapenko (N. 9).