SOIMII LIPOVA S-A CALIFICAT LA TURNEUL FINAL DE FOTBAL IN SALA

Campionatul judeţean de fotbal în sală, întrecere organizată de AJF Arad, şi-a consumat primele două turnee zonale, la Lipova şi Vladimirescu. La turneul de la Lipova, desfăşurat în sala de sport a localităţii, au participat opt echipe, înscrise în două grupe: Grupa A –  Şoimii Lipova I, Şoimii Pîncota, Avântul Târnova şi Citizens I; Grupa B – Şoimii Lipova II, Citizens II, Şoimii Şimand, Păulişana Păuliş. Nu s-au prezentat Bârzava şi Ghioroc, înlocuite de Lipova II şi Citizens Arad II. Cele două echipe din Lipova, I şi II, au câştigat grupele, cu 9, respectiv 7 puncte, urmate în clasament de Şoimii Pîncota, 4 puncte, respectiv Citizens Arad II, 6 puncte. În semifinale s-au înregistrat următoarele rezultate: Şoimii Lipova I – Citizens Arad II 7-2, Şoimii Lipova II – Şoimii Pîncota 9-2. Citizens II Arad a câştigat finala mică, scor 3-0 (f.j.) cu Pîncota, iar Lipova I s-a impus în finala mare împotriva colegilor de la Lipova II, scor 5-2.

Marius Grad: A fost o mişcare bună”

În urma acestor rezultate, Şoimii Lipova s-a calificat la turneul final. Echipa câştigătoare i-a avut în componenţă pe: Trifoi, Moisă, Ţiţca, Cati, Pavel, Edu, Sergiu Popa, Ghiţă şi Calancea Lidian. „A fost o mişcare bună pentru începutul pregătirii, vor urma două antrenamente în această săptămână, marţi şi joi, iar sâmbătă jucăm un amical cu Alunişul. Noutăţile din lot sunt Horga şi Calancea Lidian, ambii de la Păuliş şi Popa Sergiu de la Gloria”, ne-a declarat antrenorul Lipovei, Marius Grad.