Șoimii Lipova a răpus campioana play-out-ului din C8, Progresul Pecica!

Victoria obținută la Socodor, în minutele de prelungire, au adus moral pentru Șomii Lipova, care a reușit să răpună campioana playout-ului, ocupanta locului 5, conjudeteana Progresul Pecica cu un sec 2-0, marcatori Andrieș (min. 8) și Nica (min. 24). Trupa de pe Mureș a răzbunat parțial și eșecurile dure în fața Progresului din acest an, 0-3 și 0-5 și ia trei puncte importante în lupta pentru locul 6.

Într-un alt duel arădean al etapei intermediare, Gloria Cermei a dispus cu 4-2 de ACB Ineu, eșec în urma căruia oaspeții își iau adio de la Liga a III-a. În ultimul meci al rundei a șaptea din playout-ul C8, Socodorul are deplasare astăzi, ora 18, la Periam.

Lipova: Iliescu – Petruț, Bain, Fieraru (93 Candreanu), Vlad – Brad, Bălașa, D. Salka, A. Nica (80 Bokse) – Șimăndan (79 Chelea), Andrieș. Antrenor: Norbert Polgar

Pecica: Burtic (46 Gakos) – Moraru, Nasiru, Wild, F. Nortey (46 Bănățan) – A. Iuga (34 Shiaondo), Arsene – M. Salka (34 Pășcălău), L. Bodri, Răchită – Borcea (72 Bozian). Antrenori: Dan Stupar și Bogdan Bozian

Arbitri: Raul Chiorean (Satu Mare) – Alexandru Turian (Zalău), Lazăr Seiche (Sânmihaiu Almaşului – Sălaj)

Observatori: Zaharie Ciev, Dorin Micșa (ambii din Timişoara)