SOIMII ISI IAU ZBORUL: PINCOTA – SATU MARE 1-0

După o lungă aşteptare, Şoimii Pîncota obţine a doua victorie stagională în eşalonul secund. Trupa pregătită de Dan Cuedan s-a impus astăzi cu 1-0 în faţa Olimpiei Satu Mare, la capătul unui meci în care „alb-negrii” meritau cu prisosinţă toate cele trei puncte. Presaţi de situaţia din clasament şi de supărarea preşedintelui Pavel Piroş, nemulţumit de rezultate, „şoimii” şi-au luat zborul încă din star. Gîlcă şi Sălăjan au creat pericol în primul sfert de oră, în vreme ce Boştină a fost şi el aproape de gol pentru Olimpia. În minutul 23, centralul sibian Ţiţii a dictat penalty pentru gazde, în urma unui fault făcut de Faur asupra lui Bulzan.

Remus Lung a ratat un penalty

Anca Trip a apărat însă execuţia de la punctul cu var al lui Remus Lung şi tabela a rămas îngheţată. Dubeştean şi Suciu au fost aproape de deschiderea scorului pe finalul primei reprize, dar s-au lovit de paradele aceluiaşi brav portar al oaspeţilor, care a păstrat remiza la pauză. Unicul gol al partidei avea să cadă la trei minute după startul mitanului secund. Atunci, activul Gîlcă i-a pasat în careu lui Sălăjan, care s-a descurcat excelent în faţa fundaşilor adverşi şi din cădere, a înscris din doi metri. Nici măcar intrările ex-utişilor Laso şi Apostu nu au revigorat ofensiva celor din Satu Mare, care s-au văzut dominaţi şi după gol.

Sălăjan a marcat unicul gol

Bulzan şi Sălăjan au ratat desprinderea, iar pe final acelaşi Bulzan a şutat în bară, după o incursiune a nou-intratului Burian, aflat la primul său meci pentru Pîncota în Liga a II-a. Victorie la limită, dar perfect meritată pentru trupa din Podgorie, care ia o importantă gură de oxigen în campionat. Cu cele trei puncte obţinute, Şoimii Pîncota se distanţează de ultimele două clasate, FC Bihor şi CS Caransebeş, iar viitorul sună parcă mai bine pentru reprezentanta judeţului nostru.

Șoimii: Irimia (46 Paşcalău) – Maghici, Lengyel, Lung, Siminic – Bulzan, Suciu, Dubeștean, Gîlcă (65 Burian) – Cuedan – Sălăjan (73 Alin Mihai)

Olimpia: Trip – Muntean, Mureșan, Heil, Iuhas – Rus, Micaș (62 Ioniţă), Svarczkopf (50 Laso), Faur – Bujor (46 Apostu), Boștină.

Arbitri: Lucian Țiții (Sibiu) – Cristian Drăguț (Timișoara), Călin Cimponeriu (Lugoj). Observatori: Valer Vancea (Oradea), Ion Mureșan (Timișoara).