SIMONA HALEP SI-A AFLAT ADVERSARA DIN OPTIMILE DE LA CINCINNATI. VEZI CU CINE JOACA ROMANCA

Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, o va întâlni pe Andrea Petkovic (Germania), favorită 15 şi poziţia 17 în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati (SUA). Partida va avea loc în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 03:30.

Petkovic a învins-o, în turul doi, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-3, după două ore şi 26 de minute, pe Camila Giorgi (Italia), locul 31 WTA.

Halep a trecut, în turul doi, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-4, după două ore şi 51 de minute, de franţuzoaica Kristina Mladenovic, poziţia 40 în clasamentul mondial.

Simona Halep (23 de ani) şi Andrea Petkovic (27 de ani) s-au mai întâlnit de cinci ori, jucătoarea din Constanţa impunându-se în ultimele patru întâlniri.

Petkovic a câştigat meciul din calificările turneului de la Bucureşti, din 2009, scor 6-2, 7-6 (2), în timp ce Halep s-a impus în finala de Nurnberg (2013), scor 6-3, 6-3, în turul doi la Tokyo (2013), scor 7-6 (4), 6-3, în semifinale la Roland Garros (2014), scor 6-2, 7-6 (4), şi în optimile de finală la Beijing (2014), scor 7-6 (4), 5-7, 7-6 (1).

Sursă: digisport.ro