SIMONA HALEP S-A CALIFICAT IN PREMIERA IN SFERTURILE DE FINALA DE LA US OPEN

Simona Halep s-a calificat pentru prima oară în carieră în sferturile de finală de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Favorita 2 la câştigarea competiţiei a eliminat-o în urma unui meci epuizant pe Sabina Lisicki (cap de serie 24).

Simona s-a impus cu 6-7, 7-5, 6-2, după o partidă care a durat două ore şi 38 de minute. Germanca de 25 de ani a dominat începutul meciului şi s-a distanţat în două rânduri, 2-0 şi 4-2, dar Halep a revenit şi a ajuns la 5-4, servind pentru meci. Lisicki a făcut re-break-ul, salvând o minge de set, şi s-a impus în tie-break, la 6, de asemenea anulând o altă şansă de set.

La pauza dintre primele două seturi, Simona a cerut time-out medical şi a acuzat probleme fizice pe durata actului secund, unul pe care l-a câştigat dramatic, cu 7-5, chiar dacă a ratat şansa să încheie pe propriul serviciu la 5-4.

A urmat o pauză de hidratare de 10 minute, una care i-a fost prielnică Simonei, care s-a întors mult mai proaspătă din punct de vedere fizic de la vestiar. Cele două au mers cap la cap până la 2-2, atunci când a venit rândul lui Lisicki să acuze probleme medicale, unele care s-au dovedit decisive. Germanca şi-a scăzut nivelul jocului şi Simona s-a impus la 2.

Lisicki a dominat-o clar pe Halep la capitolul lovituri câştigătoare (37-18), dar diferenţa s-a făcut la greşelile neforţate, Sabine făcând nu mai puţin de 72, faţă de cele 33 ale Simonei.

Pentru această performanţă, Halep va fi răsplătită cu 410.975 de dolari şi cu 430 de puncte WTA.

În sferturi, românca va da piept cu Victoria Azerenka (20 WTA), fostul număr unu mondial care o conduce la capitolul întâlniri directe cu 2-0.

Sursă: digisport.ro