SIMONA HALEP E IN OPTIMI DE FINALA LA US OPEN. VEZI CINE E URMATOAREA ADVERSARA

De o oră și 7 minute a avut nevoie Simona Halep pentru a trece de Shelby Rogers (SUA, locul 154 WTA), pe care a învins-o în două seturi, scor 6-2, 6-3.

Numărul 2 mondial s-a calificat în optimile de finală, acolo unde va juca împotriva Sabinei Lisicki (Germania, locul 24 WTA), care a trecut în trei seturi de cehoaica Barbora Zahlavova Strycova, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Simona Halep – care va împlini 24 de ani pe 27 septembrie – a avut un joc solid în fața unei adversare cu lovituri foarte puternice de pe loc. După un start echilibrat, a preluat conducerea în al cincilea game și și-a adjudecat primul set la 2, profitând de mai multe greșeli neforțate ale jucătoarei venite din calificări, care până sâmbătă avea 5 victorii la rând în acest turneu.

Cu un serviciu bun și foarte concentrată, sportiva din România a continuat evoluția excelentă și în setul al doilea. Abia în penultimul game al meciului a cedat pe propriul serviciu, când americanca a fructificat prima sa minge de break, după mai bine de o oră de joc. Simona a câștigat cu 6-3 în setul al doilea și merge în optimile de finală, performanță pentru care și-a asigurat 240 de puncte WTAși un cec în valoare de 213.575 de dolari.

Simona Halep a făcut 4 duble greșeli, față de 5 ale Shelby Rogers. Americanca a avut și 27 de erori neforțate, în timp ce numărul 2 mondial a avut doar 9.

„Sunt mulțumită cu jocul meu în seara asta. A fost greu, fiindcă am jucat pentru prima dată în sesiunea de seară la acest turneu. Am rămas concentrată și am reușit să câștig.”, a declarat Simona Halep, la finalul meciului cu Shelby Rogers.

Simona Halep participă pentru prima dată în proba de dublu mixt, acolo unde face cuplu cu un alt român, Horia Tecău. Cei doi joacă duminică împotriva perechii formate din Julia Goerges (Germania) și Nenad Zimonjic (Serbia).

„E primul turneu la care joc la dublu mixt. Sper să mă simt bine și sper să câștigăm, dar nu va fi ușor, fiindcă vom avea adversari foarte puternici.”, a mai spus Simona Halep.

Sursă: digisport.ro