SIMONA HALEP A CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA MONTREAL

Simona Halep a câștigat cel de-al 14-lea trofeu în circuitul feminin după finala de azi de la turneul de la Montreal (premii de 2.700.000. de dolari) în fața lui Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3.

Primul set a început perfect pentru Simona, reușind să-și adjudece break-ul încă din debut, însă pe parcursul jocului lucrurile s-au echilibrat. Primul set a intrat în tie-break, unde Halep s-a impus lejer cu 6-2.

În setul secund, Simona n-a mai avut absolut nicio problemă cu jucătoarea din Statele Unite.

Simona Halep va juca ultimul act și în proba de dublu alături de Monica Niculescu. Finala va fi imediat după meciul de simplu. Adversarele româncelor vor fi Ekaterina Makarova și Elena Vesnina.

Halep urcă pe locul trei mondial, ea impunându-se pentru prima oară la turneul Premier 5 de la Montreal, după ce anul trecut a cedat în finală.

Sursă: gsp.ro