Sebişul pierde primul loc în Liga a III-a. Secetă pentru arădene!

Naţional Sebiş continuă să fie inconstantă, iar poziţia de lider în “C4” pare să nu îi priască formaţiei de pe malul Crişului Alb. Prima clasată a fost învinsă surprinzător, la Giarmata, scor 2-1, de o codaşă a clasamentului, la capătul unui meci în care sebişenii au evoluat slab. Călin Cojocaru s-a văzut învins chiar de fosta sa echipă de acum câţiva ani, aceasta fiind a doua înfrângere stagională în judeţul Timiş, după cea cu Becicherecul Mic. Liderul campionatului a început cum nu se poate mai prost meciul de la Giarmata, fiind condus încă din minutul 4, atunci când Codrea a înscris cu capul, în urma unui corner. Sebişenii s-au chinuit apoi să revină pe tabelă, dar ocaziile mari au apărut abia în partea a doua, când Susan şi Săulescu au ratat egalarea.

Învinşi în prelungiri, din penalty

Până la urmă s-a făcut 1-1 în minutul 77, Mihuţa marcând din lovitură liberă de la 25 de metri, cu ajutorul zidului, mingea păcălindu-l pe portarul gazdelor. Scorul final avea să fie stabilit în prelungiri, Stupu faultându-l inutil în careu pe Călin. Penalty-ul a fost transformat de Trifu şi Giarmata câştigă trei puncte mari, în vreme ce Sebişul dezamăgeşte într-o deplasare din care nu avea voie să rateze cele trei puncte. Naţional a evoluat în formula: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Basic (65 Suciu), Siminic – Cârstoiu (75 Fuchs), Avramescu (54 Susan) – Săulescu (82 Roman), Mihuța, Iuga – M.Ion.

Eşecuri pentru UTA II şi Cermei

Într-un alt meci al etapei, disputat a Zlatna, UTA II BD a pierdut cu 1-0 în faţa Unirii Alba Iulia, gol marcat de Andrei David, în minutul 42. Cu doar patru puncte adunate în 11 meciuri, arădenii rămân ultimii în clasament, poziţie pe care vor şi încheia turul de campionat. Nou promovata din Cermei nu depăşeşte nici ea pasa proastă, cedând acasă cu 2-4 în meciul cu Cetate Deva. Diferenţa a fost făcută de senegalezul Ousmane N’Doye, autor al unei duble în partea a doua. Cermeiul a egalat la 1 prin Nistor, în minutul 37 şi a redus din handicap, la 2-3, cu patru minute înainte de final, prin reuşita lui Brânduşe.