NATIONAL SEBIS A LUAT TOATE PUNCTELE SUB FURNALE

Naţional Sebiş rămâne lider în seria a IV-a din eşalonul trei şi după etapa a noua. Trupa lui „Ştili” Abrudean s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la FC Hunedoara, victorie preţioasă în condiţiile în care şi gazdele sperau la revenirea în plutonul fruntaş. În minutul 13, Lazea a deschis scorul pentru sebişeni, după o nesincronizare a apărării adverse. Formaţia de sub „Furnale” s-a aruncat în atac, iar Olariu şi Geaca au irosit două ocazii. Nou intratul Sulea putea marca la şase minute de la reluare, dar şutul său a trecut puţin peste poartă, pentru ca în minutul 63, Şoit să şuteze alături din doar şase metri. Conturile s-au încheiat cu un sfert de oră înainte de final, acelaşi Sulea finalizând cu sânge rece un contraatac. Liderul şi-a mai trecut în cont trei puncte preţioase pe un teren greu, unde alte contracandidate pot pierde puncte:

Abrudean: „Am controlat jocul”

Din punctul meu de vedere am controlat jocul, este o victorie meritată. Felicit întreaga echipă pentru efortul depus şi modul în care am obţinut cele trei puncte. Nu a fost un meci uşor, am întâlnit o echipă tânără, muncitoare, care s-a agăţat de orice minge”, ne-a declarat Adrian Abrudean. Antrenorul Sebişului rămâne cu picioarele pe pământ: „Lupta rămâne deschisă, obiectivul nostru este câştigarea cât mai multor meciuri. Sub nicio formă nu ne gândim la calcule, luăm fiecare meci pe rând. Mai avem trei jocuri până în iarnă. Ne pregătim pentru meciul următor, cu Viitorul Craiova”, mai spune „Ştili”, care a început meciul de la Hunedoara în formula: Miron – Toader, Bier, Mardare, Neacşu – Roman (76 Ţîrlea), Călin (46 Sulea), Lazea, Apostol – Bozian, Radu.