S-AU CONSOLAT CU BRONZUL: UNIV.GOLDIS ICIM – CST ALEXANDRIA 82-56

Înfrângerea de aseară cu Sepsi, din semifinalele Cupei României, a atârnat greu la moralul baschetbalistelor arădene. „Galben-albastrele” au început slab finala mică de astăzi, cu CST Alexandria, iar adversara conducea la limită după primul sfert. Diferenţa de valoare avea să îşi spună cuvântul în celelalte trei sferturi, controlate cu autoritate de trupa pregătită de Jose Araujo. La pauza mare erau opt puncte avans pentru ICIM, care avea să ruleze până în final tot lotul. Asta şi pe fondul desprinderii decisive din sfertul trei, atunci când Simmons şi colegele sale şi-au asigurat practic victoria şi medalia de bronz. S-a terminat 82-56 (17-18, 19-10, 24-10, 22-18) pentru Univ.Goldiş ICIM.

Le-a rămas campionatul

Araujo a contat pe: Simmons 20 (1×3), Plouffe 19, Brosovszky 10 (2×3), Samburska 7 (1×3), Broomfield 6, Crăciun 6, Milovanovic 6, Nagy 6, Engelman 2, Mercea şi Vidican.De la Alexandria s-a remarcat Strotman, autoare a 23 de puncte, secondată de ex-arădeanca Voicu, 12 puncte. Echipa arădeană încheie turneul final al Cupei României pe locul trei, iar toate gândurile duc acum spre play-off-ul campionatului, unde ICIM speră să se revanşeze în faţa rivalelor şi să ia titlul.