România – Turcia 2-0, într-un amical disputat la Cluj-Napoca

Mircea Lucescu a plecat învins din Gruia. România a câştigat amicalul cu Turcia, scor 2-0, iar Gicu Grozav a fost omul meciului, prin „dubla” pe care a marcat-o.

Jucător chiar în Turcia, la Karabukspor, Grozav a purtat tricoul cu numărul 10 şi a deschis scorul în finalul primei reprize, la capătul unui contraatac început de la o recuperare în jumătatea adversă.

Al doilea gol al lui fotbalistului de 27 de ani a venit în minutul 69, la capătul unei acţiuni splendide, la care au mai participat Budescu şi Pintilii.

Astfel, Grozav a reuşit prima „dublă” în tricoul României şi a ajuns la 3 goluri marcate contra Turciei, din totalul de 5 pentru „tricolori”.

Echipa lui Lucescu a fost pericoloasă pe final, dar Under nu l-a putut învinge din apropiere pe debutantul Florin Niţă, în minutul 77, iar Tosun a ratat incredibil dintr-un metru, în ultimele minute.

În prelungiri, Denis Alibec a ratat la rândul lui, de două ori la aceeaşi fază, iar România – Turcia s-a terminat 2-0.

Pentru „tricolorii” lui Cosmin Contra urmează ultimul mecil al anului, marţi, pe Arena Naţională, cu Olanda. (digisport.ro)