România – Polonia 0-3, în preliminariile Mondialului din 2018

România a pierdut la scor de neprezentare partida cu Polonia de pe Arena Naţională. Oaspeţii au deschis scorul devreme, iar finalul i-a aparţinut lui Lewandowski. Atacantul a marcat de două ori, după greşeli nepermise ale defensivei echipei naţionale.

România nu a început deloc bine partida cu Polonia de pe Arena Naţională. Oaspeţii au avut primul şut pe poartă, apoi defensiva tricolorilor a cedat. Grosicki l-a depăşit cu uşurinţă pe Dragoş Grigore. Căpitanul României a greşit şi la următoarea fază periculoasă a Poloniei, dar pericolul a fost îndepărtat.

Singura ocazie a tricolorilor a venit după o fază fixă. Stanciu a executat, iar Chiricheş nu a reuşit să finalizeze.

La finalul primei reprize fanii români au aruncat torţe în teren, insa jocul a continuat.

Lewandowski putea să majoreze avantajul Poloniei la începutul reprizei a doua, apoi atacantul lui Bayern a căzut secerat în propriul careu, după ce o petardă a explodat lângă el. Meciul a fost întrerupt patru minute.

Introdus la pauză, Florin Andone a avut singura ocazie a tricolorilor. Peste cateva zeci de secunde, românii au cerut penalty la o faza care l-a avut in prim plan tot pe Andone, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Lewandowski a marcat pentru 2-0 în minutul 83, dupa o faza asemanatoare cu cea a primului gol. Spre final, Dragos Grigore l-a faultat în careu pe atacantul lui Bayern, care a şi transformat lovitura de la 11 metri. Lewandowski a devenit golgheterul din preliminarii, cu şapte reuşite în patru etape.

S-a terminat 0-3, cea mai drastică înfrângere a tricolorilor de la 1-4 cu Olanda în 2012.

Marţi, România joacă un amical cu gazda Mondialului la care mai avem sanse tot mai mici de calificare. Tricolorii merg la Groznîi pentru meciul cu Rusia.

Sursă: digisport.ro