ROMANIA, LOCUL 25 IN CLASAMENTUL PE PUNCTE AL EUROPENELOR DE ATLETISM

Delegația României a ocupat locul 25, cu 15 pct, în clasamentul pe puncte al Campionatelor Europene de atletism de la Zurich, care s-au încheiat duminică, informează FRA într-un comunicat.

Pe prima poziție în această ierarhie s-a clasat Rusia, cu 215 pct, urmată de Marea Britanie — 196 pct și Franța — 192 pct.

Clasamentul pe medalii a fost dominat însă de Marea Britanie, cu 23 de medalii (12 de aur, 5 de argint și 6 de bronz), urmată de Franța — 23 (9-8-6), Germania — 8 (4-1-3) și Rusia — 22 (3-6-13).

La cea de-a 22-a ediție a Europenelor de atletism, România a avut șapte finaliști, cea mai bună clasare reușind-o Marian Oprea, care a ocupat locul 5 în proba de triplusalt, cu 16,94 m, cel mai bun rezultat al său din acest an.

Bianca Răzor (20 ani) a trecut a șasea linia de sosire la 400 m feminin, fiind cea mai tânără concurentă din această cursă, pe care a încheiat-o în 51sec.95/100.

Cea mai frumoasă surpriză de la CE 2014 a oferit-o însă Cătălin Câmpeanu, clasat pe un remarcabil loc șapte în finala de la 100 m masculin, în 10sec.44/100.

Alina Rotaru a ocupat tot locul șapte la lungime, cu 6,55 m, în timp ce Bianca Perie, cvadruplă campioană mondială de junioare, s-a clasat pe aceeași poziție la aruncarea ciocanului, cu 69,86 m.

La 800 m feminin, Mirela Lavric, singura semifinalistă a României la JO 2012 de la Londra, a ocupat ultimul loc, opt, cu timpul de 2min.09sec.25/100, în timp ce Daniela Stanciu s-a clasat pe aceeași poziție la săritura în înălțime, cu un nou record personal: 1,94 m.

Sursă: AGERPRES