ROMANIA JOACA MECIUL DE DESCHIDERE LA EURO 2016! VEZI GRUPA TRICOLORILOR

Reprezentativa de fotbal a României a fost repartizată în grupa A a Campionatului European din 2016, alături de ţara gazdă, Franţa, Albania şi Elveţia. Tricolorii vor disputa pe 10 iunie meciul de deschidere al turneului final, împotriva Franţei, pe 15 iunie vor înfrunta Elveţia iar pe 19 iunie urmează să joace cu Albania.

Grupa A: Franța, Albania, România, Elveţia

Grupa B: Anglia, Țara Galilor, Slovacia, Rusia

Grupa C: Germania, Irlanda de Nord, Polonia, Ucraina

Grupa D: Spania, Turcia, Cehia, Croaţia

Grupa E: Belgia, Irlanda, Suedia, Italia

Grupa F: Portugalia, Islanda, Ungaria, Austria

Tragerea la sorţi din această seară a avut loc la Palais des Congrès din Paris. Evenimentul a fost prezentat de doi foști campioni europeni, francezul Bixente Lizarazu (97 de selecții, câștigător al EURO 2000) și olandezul Ruud Gullit (66 de selecții, câștigător al EURO 1988). Campionatul European din Franta 2016 va fi primul la care vor participa 24 de echipe (6 grupe). Pana acum erau 16 (4 grupe). În optimile de finală se califica primele doua echipe din fiecare grupa si cele mai bune patru formatii dintre cele şase locuri trei.

Pentru România, aceasta este a cincea calificare la un turneu final european, după ediţiile din 1984, 1996, 2000 şi 2008. Cea mai bună performanţă a fost reuşită în 2000, atunci când am ajuns în sferturi, dintr-o grupă din care au mai făcut parte Portugalia, Anglia şi Germania.

În cele 13 meciuri disputate în istorie la Euro, România a înregistrat o victorie, 4 egaluri şi 8 înfrângeri, marcând 8 goluri şi primind 17. Singurul succes a venit în 2000, 3-2 cu Anglia. Site-ul uefa.com a anunţat că echipele participante vor primi bonusuri de un milion de euro la victorie şi 500.000 de euro pentru o remiză, în faza grupelor. Mai mult, fiecare echipă prezentă are asigurate 8 milioane de euro.

Echipele care vor evolua în optimi de vor primi câte 1,5 milioane de euro, sfertfinalistele vor obţine 2,5 milioane de euro, iar semifinalistele 4 milioane de euro. Câştigătoarea turneului va primi un bonus de 8 milioane de euro, iar învinsa din finală 5 milioane de euro.

Sursă: digisport.ro