ROMANIA A PIERDUT DRAMATIC CU NORVEGIA SI VA JUCA PENTRU BRONZUL MONDIAL

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Norvegia cu scorul de 35-33 (17-14, 27-27), după prelungiri, la Herning, în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, și va juca pentru medaliile de bronz.

România a făcut un nou meci senzațional și doar lipsa de șansă a făcut să nu joace duminică pentru aur.

Tricolorele au jucat de la egal la egal cu campioana olimpică și europeană en titre, cea care învinsese în meciul direct din grupe cu 26-22.

Echipa noastră a început destul de bine meciul, a condus cu 1-0 (min. 1) și 2-1 (3), apoi Norvegia s-a desprins la 4-2 (7). România nu a cedat și cele două formații au alternat la conducere pe tabelă (6-5, 7-6 pentru România). La 9-9 (16), scandinavele au punctat de două ori și au preluat controlul jocului, desprinzându-se apoi la 14-10 (21). Scorul la pauză a fost de 17-14 pentru favorite, care au ratat și un 7 metri prin Mork, la ultima fază.

România a abordat decisă partea secundă a meciului, iar în minutul 44 trecea la conducere, 21-20, după patru goluri consecutive. Echipa antrenată de Tomas Ryde a avut chiar 23-21 (50), dar nu a putut păstra acest avantaj. România a mai condus cu 24-23 (52), însă nordicele au întors scorul și echipa noastră a fost cea care a alergat după egalare, pe care a reușit-o de fiecare dată, meciul ajungând în prelungiri, după ce aruncarea Valentinei Ardean, la ultima fază din timpul regulamentar, a fost apărată de portărița norvegiană.

Norvegia a fost mai lucidă și mai proaspătă în prelungiri, s-a desprins imediat la două lungimi, 29-27 (63), iar apoi la trei goluri, 32-29. România a încercat să recupereze, s-a apropiat la un gol, dar în cele din urmă victoria a revenit Norvegiei, cu 35-33.

De remarcat faptul că România nu învinge Norvegia de opt ani în meciuri oficiale, adică în ultimele 16 partide.

România a disputat pentru al doilea meci consecutiv prelungiri, după ce în sferturi a trecut de Danemarca, miercuri, cu 31-30.

Cele mai bune jucătoare ale noastre în meciul cu Norvegia au fost Cristina Neagu, autoare a opt goluri, Oana Manea, Ada Nechita (câte șase) și portarul Paula Ungureanu, care a parat 11 șuturi din 42 (26%), printre care și trei aruncări de la 7 metri.

De la învingătoare s-au remarcat Nora Mork (8), Kristiansen (6), Oftedal (6) și Loke (5). Loke a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei.

În fața a 10.200 spectatori au evoluat echipele:
Norvegia: Kari Grimsbo (8 intervenții), Silje Magareta Solberg (3) — Mari Kristine Molid, Veronika Kristiansen (6 goluri), Ida Alstad (2), Heidi Loke (5), Stine Skogrand (2), Nora Mork (8), Stine Oftedal (6), Linn Jorum Sulland, Pernille Wibe, Betina Riegelhuth, Amanda Kurtovic (1), Camilla Herrem (4), Sanna Charlotte Solberg (1), Marta Tomac. Selecționer: Thorir Hergeirsson.
România: Paula Ungureanu (11 intervenții), Ionica Munteanu — Gabriella Szucs, Crina Pintea, Adriana Nechita (6), Cristina Neagu (8), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu (2), Luciana Marin, Valentina Ardean-Elisei (3), Oana Manea (6), Ana-Maria Tănăsie, Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (4), Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Selecționer: Tomas Ryde.

Au arbitrat slovenii Bojan Lah și David Sok, cei care conduseseră și partida din grupă.

În prima semifinală, Olanda a dispus de Polonia cu scorul de 30-25 (15-8). Duminică, Norvegia va înfrunta revelația Olanda în finală, de la 21,45 (ora României), în timp ce România va întâlni Polonia în finala mică, pentru bronz, de la 15,45. Polonia este antrenată de danezul Kim Rasmussen, cel care o pregătește pe CSM București. Tot duminică vor avea loc meciurile pentru locurile 5-6, Rusia — Danemarca (13,15), și pentru pozițiile 7-8, Muntenegru — Franța (10,45). Toate meciurile se vor juca la Herning.

România a ocupat locul 10 la ediția precedentă a Campionatului Mondial, în 2013, în Serbia, România este singura echipă care a participat la toate edițiile Campionatului Mondial, începând cu 1957, cucerind o medalie de aur (1962) și două de argint (1973, 2005).

De remarcat că la CM 2013, în România a fost învinsă în optimi de Polonia (tot cu Rasmussen pe bancă), scor 31-29 (13-17), la Novi Sad.

Sursă: AGERPRES