ROMANIA A INVINS UNGARIA SI JOACA PENTRU CALIFICAREA IN SFERTURI LA MONDIALE!

Reprezentativa feminină de tenis de masă a României a dispus astăzi, scor 3-1, de naționala similară a Ungariei, în ultimul meci – decisiv pentru calificarea în faza următoare – din grupa A a Campionatelor Mondiale pe echipe de la Kuala Lumpur (Malaezia). În primul meci al disputei, Georgina Pota a învins-o pe arădeanca Daniela Dodean Monteiro, scor 3-1 la seturi (6, 10, – 4, 2). Samara a reechilibrat apoi duelul cu o victorie cu același scor, 3-1 (-10, 6, 3, 8), în fața Dorei Madarasz, în vreme ce spectaculoasa Berni Szocs a revenit senzațional de la 0-2 la seturi cu Szandra Pergel, câștigând dramatic cu 3-2 (-5, -7, 9, 4, 11), după ce a salvat o minge de meci a adversarei.

Samara a fost decisivă, Szocs – punct esențial

În cel mai așteptat meci al confruntării, cel dintre Samara, locul 23 mondial și Pota, a 38-a jucătoare a lumii – decisiv în opinia multor specialiști pentru desemnarea învingătoarei – românca a avut de asemenea o frumoasă revenire, de la 1-2, câștigând setul decisiv la 8 (7, -10, -9, 8, 8). Astfel, numărul 1 al României s-a dovedit decisiv, iar naționala țării noastre încheie grupa A pe locul trei, cu un bilanț de trei victorii și două înfrângeri. Tricolorele pregătite de Viorel Filimon se califică pe tabloul de 16, unde vor lupta pentru calificarea în sferturi cu un loc doi din altă grupă. Tragerea la sorți va avea loc astăzi, urmând să revenim cu adversara României și cu programarea meciului.