ROBERT MURESAN A TERMINAT IN PUNCTE CURSA DE LA MISANO

După o lună şi jumătate de pauză, clasa mondială Superstock 1000 şi-a consumat astăzi, pe circuitul italian de la Misano Adriatico, a patra etapă. Clasat pe locul 16 în clasamentul general, cu 8 puncte, pilotul arădean Robert Mureşan (H-Moto Team) aborda cu mare încredere cursa din Peninsulă, dar problemele la setările motorului BMW S1000 RR i-au dat bătăi de cap încă din sesiunea de calificări. Astfel că arădeanul a început cursa de astăzi de pe locul 14 pe grila de start, dar a fost lovit şi trimis pe iarbă de nr 41, K.Valk, pierzând câteva poziţii şi a revenit în spatele lui J.Day, nr 4,  care pierdea ulei. Cursa de la Misano a fost oprită în turul 11, căzătura lui Federico Sandi ducând la steag roşu, găsindu-l pe pilotul român pe locul 13 şi cu o zestre de 3 puncte.  S-a impus favoritul gazdelor, italianul Lorenzo Savadori, pilot pe un model Kawasaki ZX-10R, care a obţinut prima victorie a sezonului, urmat de argentinianul Leandro Mercado şi italianul Fabio Massei. La general conduce Mercado, cu 72 de puncte, urmat pe podium de Savadori şi cehul Jezek, ambii cu 58 de puncte.

Aceasta etapă aduce pentru Robert Mureşan şi Romania un set de noi recorduri, astfel Roby devine primul pilot cu 11 puncte în cadrul unui campionat mondial de viteză pe circuit.
Această zestre de 11 puncte îl propulsează la general pe locul 14, Mureşan fiind şi primul român clasat pe o pozitia aşa de bună în WorldSuperbike.

Echipa este mulţumită de rezultatul obţinut şi trece la munca în pregătirea etapei următoare de la Portimao – Portugalia de pe 4-6 Iulie.