ROBERT MURESAN A REVENIT CU SUCCES IN WORLD SBK. PUNCT MONDIAL LA MISANO!

Motociclistul arădean a reuşit să termine, astăzi, pe poziţia a 15-a cursa clasei Stock 1000 de pe circuitul Misano ”Marco Simoncelli”. Absent în primele cinci etape ale Mondialului de Superbike din cauza bugetului limitat, Mureşan a obţinut un prim punct în acest sezon. Startul nu a fost prea bun, Robert a facut wheelie pierzând timp şi a coborât până pe locul 19 în pluton, de unde a declanşat lupta pentru o poziţie cât mai bună cu Barrier, fostul coleg de echipă Cecchini, Suchet, D’Annunzio şi Wangner. După pregatirea depăşirii lui Cecchini care a durat cateva tururi, Robi Mureşan s-a desprins uşor şi a trecut linia de sosire pe poziţia a 15-a, aducând primul punct pentru Motorsport Race Management şi H-Moto Team. Pentru arădean a fost una dintre cele mai muncite si dificile curse, clasa Stock1000 fiind una foarte aglomerată şi foarte grea din WorldSBK.

Locul 15 la prima cursă a sezonului

Rezultatul de astăzi este unul satisfăcător în condiţiile în care anul acesta se aleargă cu SC1 (o noua specificaţie de pneu). Misano a primit un nou covor asfaltic şi practic s-a pornit cu setările de la zero. Fără antrenament de luni de zile şi cu motorul BMW S1000RR 2013 cu îmbunătăţiri 2014, în pofida concurenţei care folosesc motoare 2015, pot spune că evoluţia noastră a fost bună şi am făcut o cursă spectaculoasă, iar rezultatul este unul bun. Grila este puternică, foarte populată, ceea ce măreşte spectacolul, iar rezultatul de astăzi l-aş putea compara cu un top 10 de anul trecut, suntem şi al III-lea BMW ca rezultat. Mulţumesc celor care mă susţin acasă, sunt foarte mulţi, părinţilor, sponsorilor, echipei H-Moto şi Motorsport Race Management şi vă aştept să ne urmăriţi şi la etapele următoare de la Jerez şi Magny-Cour”, a declarat Robert Mureşan, la finalul cursei de la Misano.