REZULTATE DIN PLAY-OFF-UL LIGII CAMPIONILOR. VEZI CUM ARATA URNELE VALORICE

Indiscutabil, surpriza ediției în play-off o constituie calificarea campioanei din Kazahstan, Astana, în faza grupelor. Remiza de la Nicosia e una istorică pentru formația antrenată de bulgarul Stanimir Stoylov.

La Brugge, Wayne Rooney a reușit un hat-trick, Chicharito a ratat un penalty și Manchester United revine după o absență de un sezon din grupele Champions League. E a 20-a prezență a englezilor în această fază a competiției.

Lazio a rămas în zece oameni la 2-0 pentru Bayer, Mauricio fiind eliminat, și a pierdut practic orice șansă de a mai întoarce soarta partidei de la Leverkusen. Ștefan Radu a jucat 56 de minute pentru formația pregătită de Stefano Pioli.

Teofilo Gutierrez a deschis scorul pentru Sporting, la Moscova, cu CSKA, dar rușii au revenit după dubla lui Doumbia și golul lui Ahmed Musa, calificându-se nu fără emoții în grupele celei mai importante competiții continentale.

Dramatism la Belgrad, unde Partizan, formație care a eliminat Steaua în turul trei preliminar, unde Stasevich a marcat golul decisiv pentru BATE încă din minutul 25. Sârbii au revenit și au punctat de două ori, dar campioana din Belarus se califică în grupe grație golului înscris în deplasare, scorul general al dublei fiind 2-2.

Miercuri, 26 august (21:45):

Leverkusen – Lazio 3-0
Au marcat:
Calhanoglu (40), Mehmedi (48), Bellarabi (88)

Club Brugge – Man. United 0-4
Au marcat:
Rooney (20, 49, 57), Ander Herrera (63)

Partizan – BATE 2-1
Au marcat:
Zhavnerchik (75 autogol), Saponjic (90+3) / Stasevich (25)

CSKA Moscova – Sporting Lisabona 3-1
Au marcat:
Doumbia (49, 72), Musa (85) / Gutierrez (36)

APOEL Nicosia – Astana 1-1
Au marcat:
Stilic (60) / Maksimovic (84)

Urnele valorice pentru tragerea la sorți a grupelor UEFA Champions League, care va avea loc joi, de la ora 18:45.