REAL MADRID SI WOLFSBURG S-AU CALIFICAT IN SFERTURILE LIGII CAMPIONILOR

Real Madrid s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în faţa celor de la AS Roma, după ce câştigase cu acelaşi scor în Italia.

Real a rezolvat calificarea în doar patru minute. Cristiano Ronaldo, care a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, a deschis scorul în minutul 64, după o centrare excelentă a lui Lucas Vazquez, abia intrat pe teren. Pentru starul madrilenilor a fost al cincilea gol în şase dueluri cu Roma, în UCL.

Patru minute mai târziu, portughezul a pasat decisiv pentru reuşita lui James Rodriquez, care a trimis pe colţul scurt, printre picioarele lui Szczesny.

Este pentru prima oară după sezonul 1987/88 când Real Madrid elimină o reprezentantă a Italiei în cupele europene, într-o dublă manşă. Precedenta victimă a ibericilor a fost Napoli, în primul tur al Cupei Campionilor (2-0 şi 1-1).

Wolfsburg s-a impus şi în a doua manşă a optimilor Ligii Campionilor, scor 1-0 cu Gent, şi merge mai departe cu scorul general de 4-2.

Mult mai lucizi, germani au câştigat şi manşa retur, graţie golului lui Schurrle, care pare să îşi fi regăsit forma dinaintea transferului la Chelsea. Servit ideal de Draxler, germanul a punctat în minutul 74 şi a liniştit total lucrurile.

Sursă: digisport.ro