PREMONITII LA MECIURILE DIN PLAY-OFF-UL LIGII A 3-A

by Sida Voicu

mingiTrei mingi pe masa din sala de protocol a Şoimilor Pâncota.
„ Două sunt pentru spectatori, le vor arunca jucătorii la prezentarea echipelor. Ele reprezintă numărul de goluri pe care le vom marca în poarta celor de la Oşorhei”, a declarat, mai în glumă mai în serios Pavel Piroş înaintea meciului. „V-aş spune şi numele autorului celor două goluri , însă pe ele se vor semna toţi jucătorii”, a continuat Piroş cu premoniţiile.
Întâmplător, un singur jucător le-a înscris pe amândouă, Alin Mihai.
Nu începe bine partida de la Pâncota, că sună telefonul. La celălalt capăt de fir, cu o voce abia auzită, primarul Sebişului care mă anunţă că în secunda 50, oaspeţii cugireni au deschis scorul. Dup 13 minute , sună din nou Feieş…
„ Noa …aţi egalat, nu?..” îi „retez” eu debutul de convorbire..
Nu… este 0 -2”..îmi răspunde aceeaşi voce, parcă mai pierdută.
Timpul se scurge, iar de la Sebiş nicio veste până în minutul 23 , când vocea aceluiaşi primar trădează un licăr de speranţă..e 1-2.
La Pâncota toată lumea se roagă ca să mai intre macăr odată mingea în poarta bihorenilor, rezultatul de 1-0 stabilit de Alin Mihai în minutul 5 trebuia întărit . Şi a intrat..cu 3 minute înainte de finalul primei reprize, liniştind oarecum spectatorii şi partea oficială a gazdelor. Cu 5 minute înainte de finalul primei părţi a meciului de la Sebiş, pe ecranul mobilului îmi apare „ Feieş”..
„În sfârşit, am egalat , e doi la doi”, sună în difuzorul telefonului, vocea lui Ghiţă.
Era doar o premoniţie şi asta, deoarece la Sebiş s-a ratat în acel minut doar o ocazie uriaşă de către Mândruşcă. Primarul Feieş era în salavare în acel moment, în urma unui accident stupid , în care edilul oraşului se împiedicase de un cărucior din tribuna oficială, fisurându-şi o coastă, iar uralele spectatorilor la ratarea lui Mândruşcă şi strigătul asistentei „ Vai , am egalat”, l-au determinat pe Gheorghe Feieş să mă anunţe vestea bună.
Până în final, premoniţia s-a adeverit, sebişenii reuşind să egaleze în minutele de prelungire prin Beurean.
Încheind seria premoniţiilor de vineri, înaintea penalty-ului executat de bihoreanul Ember , la meciul Şoimii- Oşorhei, Cristi Irimia ( suspendat 10 etape), a spus ..” Nu va fi nici peste , nici bară, nici gol, va apăra Ovi ”.
Iar Paşcalău a parat în doi timpi execuţia lui Ember.