PORTUGALIA ESTE NOUA CAMPIOANĂ A EUROPEI LA FOTBAL

Portugalia este noua ”regină” a Europei, după ce a învins Franța în finala Euro 2016, scor 1-0. Singurul gol al finalei a fost reușit de ”anonimul” Eder, care a expediat o ”torpilă” din afara careului, în a doua repriză din extra-time. Moralul lusitanilor a fost serios avariat după duelul dintre Ronaldo și Payet (9), în urma căruia starul lui Real Madrid a suferit o accidentare gravă la genunchi. A mai rezistat doar câteva minute și a cedat, fiind înlocuit de Quaresma. Momentul greu nu i-a descurajat pe elevii lui Santos, care au ”strâns” din dinți mai mult ca niciodată.
Francezii au încercat să profite și au apăsat accelerația, dar dacă n-a mai fost Ronaldo, a apărut Rui Patricio. Goalkeeper-ul a salvat miraculos, mai întâi, la șutul lui Sissoko (34), astfel că prima repriză s-a încheiat la fel cum a și început.
Mai mult decât atât, Portugalia – Franța a fost mai întâi prima finală din istoria Campionatului European în care nu s-a înscris în primele 60 de minute, după care a bătut propriul record devenind prima finală fără gol în 90 de minute.
Griezmann, poate singurul fotbalist francez care merita titlul continental, și-a trecut în cont o ratare monumentală (66), atunci când mingea a trecut milimetric de transversala porții ”cocoșilor”.
Rui Patricio a ieșit iar la rampă în minutul 75, de data asta în fața lui Giroud.
Finala se putea închide în ultimele secvenţe ale timpului regulamentar, la faza în care Gignac a trimis în bara din dreapta lui Rui Patricio. Așadar, finala a intrat în prelungiri, acolo unde, paradoxal, portughezii au avut cele mai multe realizări. Mai întâi Quaresma a echilibrat raportul barelor (107), după care, două minute mai târziu, Eder a stins lumina pe ”Stade de France”.
Era minutul 109, dar Franța n-a avut deloc forța de a reveni în meci, astfel că Portugalia a câștigat finala lui Euro 2016
Sursă: digisport.ro