Piroş Security a pierdut previzibil în derby-ul vestului de la Timişoara

AC Piroș Security a debutat în noul sezon al Ligii 1 la fotbal feminin cu o înfrângere pe terenul timişorenelor de la Poli, în derby-ul vestului. Dacă anul trecut a fost naşul formaţiei din Becicherecu Mic, transformată între timp în Politehnica, lucrurile s-au inversat în noul campionat. Echipa Aradului a pierdut mai mult de jumătate din titulare, s-a reunit târziu şi încă se caută întăriri, în vreme ce pe Bega s-a pus pe picioare un proiect ambiţios, dat pe mâna fostului selecționer, Mirel Albon. Dan Cuedan a avut doar aproximativ trei săptămâni pentru pregătire, dar în ciuda unui efectiv redus, numeric și valoric, „leoaicele” au  rezistat destul de bine în prima repriză, pe arena „Știința” din Timișoara, acolo unde polistele au fost susținute chiar şi de suporteri. A fost nevoie de o fază dubioasă de penalty pentru ca gazdele să deschidă tabela, prin Kurja, în minutul 18.  De partea cealaltă, patru minute mai târziu, arbitrul a lăsat jocul să continue, la faultul în careu asupra Adelinei Ion. Atacantul sosit de la Reșița a mai ratat o ocazie importantă, din postură de singur cu portarul şi în loc de 1-1, până la pauză s-a făcut 2-0, după golul semnat de Șodincă.

Melisa Olariu a înscris golul de onoare al arădencelor

Roșie, cu o execuţie frumoasă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri şi Pera au dus scorul la 40, în partea a doua. Golul de onoare al arădencelor a fost marcat în minutul 75, din fază fixă. Tomescu a centrat din corner, Ion a sărit la cap, dar cea care a marcat a fost tot golghetera stagiunii trecute, Melisa Olariu, 4-1, rezultat final. Așadar, AC Piroș Security pierde primul meci stagional, după ce și-a amânat prima etapă în compania campioanei Olimpia Cluj. Piroș Security a început derby-ul cu Poli în formula: Shehata – Cauni, Șuveț, Olariu (82 Jarnea), Tomescu – Csavar, Bozian, Jula (50 Prunar), Kugler – A. Ion – Voinea. (foto: Politehnica Timişoara, facebook)