OPT DIN OPT PENTRU DODEAN! ARĂDEANCA E “ON FIRE” LA EUROPEAN

Opt victorii din tot atâtea meciuri, în decurs de trei zile, la Europeanul de tenis de masă din Ungaria! Acesta e bilanţul arădencei Daniela Dodean Monteiro, jucătoarea de la CSM Arad etalând o formă excelentă în capitala Ungariei. Dana e deja în finală la dublu mixt, alături de soţul său, portughezul Joao Monteiro, la dublu s-a calificat alături de Eliza Samara în sferturi, iar la simplu a făcut de câteva minute pasul spre optimi, după un meci spectaculos, 4-2 la seturi (-9, 9, 3, -4, 5, 6) cu favorita gazdelor, experimentata jucătoare a Ungariei, Petra Lovas, locul 35 la nivel european. Dodean, a 16-a jucătoare a continentului, va juca mâine împotriva numărului 1 european şi principalei favorite, chinezoaica Ying Han, reprezentantă a Germaniei! Ziua de azi e un adevărat maraton pentru arădeancă, nevoită să joace trei meciuri la rând în decurs de nici patru ore! După victoria de la dublu, din jurul prânzului, a urmat superba calificare în finală la mixt, iar după amiază succesul din proba de simplu, care a pus capăt unei triple entuziasmante.
Dodean joacă mâine cu principala favorită!
Victoria împotriva lui Lovas e cu atât mai preţioasă cu cât meciul a urmat imediat după semifinala de mixt, organizatorii sperând probabil, în zadar, ca oboseala să îşi spună cuvântul. Nu a fost însă cazul, pentru că jucătoarea noastră e pur şi simplu „on fire”, iar diseară am putea consemna un şi mare triumf românesc la Budapesta. Vine finala de la mixt, ora 22:15 (ora României), cu Dana şi Joao Monteiro urmând să îi înfrunte pe suedezii Mattias Karlsson şi Matilda Ekholm! Indiferent de rezultat, avem deja medalie, iar mâine ar putea urma pentru Dana Dodean o alta, la dublu, alături de Eliza Samara, cele două fiind de altfel foste campioane şi medaliate europene. Cert e că Daniela Dodean face un European mare, confirmând forma foarte bună din 2016.