Nu ne mai păcăliţi! UTA a remizat cu Luceafărul, 0-0

UTA a remizat astăzi la Şiria, scor 0-0, cu Luceafărul Oradea, într-un meci contând pentru etapa a 27-a a Ligii a II-a. Meciul de pe arena “Otto Greffner” a fost precedat de premierea lui Emerich Jenei, recompensat de primarul Valentin Bot cu titlul de cetăţean de onoare al Şiriei. Fotbal s-a jucat prea puţin, iar Laurenţiu Roşu ştia el ce ştia când spunea că nu ar trebui să se mai vorbească, la UTA, de promovare. Probabil ne aşteaptă încă un an în eşalonul secund….Prima parte a confruntării din vechea cetate adus prea puţine ocazii, cea mai mare aparţinându-i lui Andor, care a şutat în minutul 36 în bara laterală, după o centrare a lui Strătilă. Nici măcar vremea superbă nu i-a făcut pe “roş-albi” să iasă mai motivaţi de la vestiare. Jocul slab a continuat şi după pauză, prima apariţie periculoasă a mitanului secund – minutul 57 – avându-l în prim-plan pe Curtuiuş, anticipat excelent de Goia, la o pasă filtrantă a lui Petre. Dominarea arădenilor a continuat să fie sterilă, iar jocul fără orizont le-a convenit de minune bihorenilor, aproape să dea lovitura pe contraatac, la ocaziile lui Arnăutu şi Feher.
Dezamăgitori la toate capitolele
Petre l-a luat şi el la ţintă, în minutul 71, pe portarul oaspeţilor, pentu ca peste trei minute să se consemneze cea mai mare ocazie a partidei: Andor, de la 16 metri, poziţie centrală, a şutat plasat, dar bara s-a opus golului. În ultimul sfert de oră nu s-a mai jucat aproape nimic, iar UTA pierde încă două puncte mari în lupta pentru promovare, nereuşind să profite de semi-eşecul Braşovului la Baloteşti. O remiză care se potriveşte parcă de minune cu ziua de ieri, de 1 aprilie, adică UTA a cam păcălit fotbalul şi implicit suporterii, puşi aiurea pe drum într-o zi frumoasă de primăvară, în care cu siguranţă aveau altceva mai bun de făcut. Laurenţiu Roşu a început disputa de azi în formula: Miron – Muntean, Manea, Gligor, Copaci – Strătilă (60 Vîlceanu), Chindriş, Tănase (75 Copil), Andor – Curtuiuş (68 Piccioni), Petre.