Nicolae Frunză a câştigat “Activ Club Arad Trophy”

Nicolae Frunză, favoritul 4 și Alexandru Luncanu, favoritul 7, au disputat duminică, pe o vreme rece, finala turneului internaţional de tenis “Activ Club Arad Trophy”, cu premii în valoare de 15.000 de dolari. În semifinale, Nicolae Frunză a trecut greu de italianul Alessandro Petrone, cu 6-4, 4-6, 6-2, iar Alexandru Luncanu, campionul ediției precedente, a câştigat mult mai clar în faţa francezului Samuel Bensoussan, scor 6-0, 7-5.
În finala din acest an, de pe zgura arădeană, Frunză a trecut de Luncanu cu 6-3, 6-4, după doar 69 de minute. Campionul de la Arad primeşte 18 puncte în clasamentul mondial și un cec în valoare de 2.172 de dolari, iar Luncanu e recompensat cu 10 puncte ATP și 1279 de dolari. Frunză a cucerit, pe zgura arădeană, titlul ITF cu numărul 4, toate fiind obținute la turnee din țară, unul chiar în acest sezon, la București.
Cei doi români s-au mai întâlnit de șase ori, de fiecare dată impunându-se Luncanu (28 de ani; locul 576 ATP) în fața lui Frunză (19 ani; locul 495 ATP). La Arad s-au înfruntat însă pentru prima data într-o finală.
Competiţia la dublu, de la Arad, s-a încheiat cu victoria tandemului Pedro Bernardi – Pedro Sakamoto (Brazilia), învingător în trei seturi, scor 6-1, 6-7, 12-10, în faţa românilor Ionuţ Apostol şi Nicolae Frunză. De menţionat că perechea câştigătoare a fost cap de serie numărul 3, învinşii find principalii favoriţi ai competiţiei.