NATIONALA FEMININA DE HANDBAL A ROMANIEI S-A CALIFICAT LA JOCURILE OLIMPICE

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, sâmbătă seara, după ce echipa Muntenegrului a învins Danemarca, scor 26-22 (13-10), în ziua a doua a turneului preolimpic de la Aarhus (Danemarca).

România și Muntenegru, cu două victorii după primele două zile ale turneului preolimpic, și-au asigurat cele două bilete pentru Rio înaintea ultimei etape de la Aarhus, astfel că meciul direct de duminică va avea ca miză doar primul loc în grupă.

România a învins cu 32-25 Danemarca, vineri, iar sâmbătă a surclasat Uruguayul cu 36-19. Muntenegru a trecut vineri de Uruguay cu 34-19, iar acum a întrecut Danemarca, scor 26-22.

Danemarca și Muntenegru au mers cap la cap în prima parte a meciului, până la 5-5 (12), apoi echipa oaspete a punctat de două ori și s-a desprins pe tabela de marcaj, 5-7 (13). Avantajul echipei antrenate de Dragan Adzic a crescut la patru goluri, 7-11 (27), iar la pauză oaspetele aveau 13-10.

Danezele au avut un reviriment în repriza secundă, iar la 17-19 (45) au reușit trei goluri la rând, preluând conducerea cu 20-19 (49). Muntenegru a avut o replică formidabilă, prin intervenții remarcabile ale Marinei Rajcic și șase goluri consecutive, pentru 20-25 (56), tranșând soarta partidei și a calificării la Rio.

Katarina Bulatovic (9 goluri), Milena Raicevic (6) au fost cele mai bune marcatoare ale învingătoarelor, iar de la gazde s-au evidențiat Stine Jorgensen (7 goluri), Mette Tranborg (5), Anne Mette Hansen (4).

Duminică sunt programate ultimele jocuri, Muntenegru — România (18,45) și Danemarca — Uruguay (21,00).

Calificarea echipei feminine de handbal la JO de la Rio (5-21 august) înseamnă o creștere semnificativă a delegației României, care până acum număra doar 40 de sportivi.

Sursă: AGERPRES