NAŢIONAL SEBIŞ CÂŞTIGĂ SPECTACULOS DERBY-UL CU GALDA

Naţional Sebiş a câştigat spectaculos derby-ul etapei a opta din “C4”. Trupa lui Călin Cojocaru s-a impus pe teren propriu cu 3-2 în faţa liderului surprinzător al campionatului, Industria Gâlda de Jos, după un meci cu goluri, răsturnări de scor şi un fotbal bun, peste nivelul eşalonului trei. Gazdele au condus la pauză cu 1-0, după reuşita lui Avramescu, care a scuturat plasa cu un şut năprasnic de la 20 de metri. Oaspeţii au răspuns la zece minute de la reluare, lovind de două ori în ceva mai mult de 60 de secunde, min.55 şi 56, prin acelaşi Cernea. Sebişul nu a acuzat şocul şi odată cu intrările lui Mihuţa şi Ion – schimbări ofensive – s-a aruncat în atac cu toate liniile. Curajul lui Cojocaru a fost răsplătit şi “alb-albaştrii” au întors rezultatul când poate puţini mai credeau. Mai întâi, Siminic a egalat cu un sfert de oră înaintea finalului, cu un şut de la marginea careului ce s-a dus în vinclu, după care în minutul 82, Marius Ion a reluat imparabil, la colţul lung, mingea centrată de Rosenblum.
Victorie în ultimul sfert de oră
Sebişenii au gestionat bine până la ultimul fluier avantajul minim, întrerupând seria nefastă din ultima perioadă. Mai mult, formaţia de pe malul Crişului Alb egalează la puncte Galda, dar rămâne pe doi în clasamentul seriei, adversara având golaveraj superior. Călin Cojocaru a început meciul de azi în formula: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Basic, Siminic – Suciu – Susan (56 M.Ion), Fuchs (61 Mihuţa), Avramescu, Iuga (90 Clej) – Săulescu (89 Ciocan). Mâine, cu începere de la ora 15, joacă şi celelalte două reprezentante ale judeţului nostru în Liga a III-a: Cermeiul merge pe terenul Ripensiei, iar UTA II primeşte vizita celor de la Giarmata.