MOTRUL SI-A VANDUT SCUMP PIELEA. VICTORIE CU 2-0 PENTRU NATIONAL SEBIS

Trupa lui Rică Neaga a transpirat destul de serios pentru victorie în primul meci de acasă din acest an. Învinși runda trecută la scor de ASU Poli, minerii și-au vândut scump pielea pe malul Crișului Alb. Debutul jocului anunța o misiune ușoară pentru Național, care a deschis repede scorul, în minutul 10, atunci când Keita a centrat de pe dreapta, iar Negoescu a marcat din apropiere pentru 1-0. Până la pauză, Susan a ratat o mare ocazie de a majora avantajul, oaspeții blocându-se în rest bine. În partea a doua, Motrul a prins curaj, iar la una din șarjele ofensive putea marca în minutul 64, atunci când Tobă a ratat o șansă rarisimă.

La acea fază, salvatorul sebișenilor s-a numit Cherecheș, care a respins mingea de pe linia porţii. Scăpată cu faţa curată, formația gazdă a pus din nou stăpânire pe joc, iar pe final, în minutul 90, Sas a șutat cu sete de la 12 metri, stabilind scorul final, 2-0. Victorie scontată pentru formația lui Neaga, care e însă departe de lupta la promovare din C4. Național Sebiș a evoluat în formula: Bujor – Bogdanovici (Rosenblum), Petrovic, Țoca (Stupu), Cherecheș – Zurbagiu, Mihuța – Rus (Z. Radu), Keita, Susan (Sas) – Negoescu.