MARIUS COPIL E ÎN SFERTURI LA CHALLENGERUL DIN BUDAPESTA

Sfertfinalist la Antwerp, unde a reuşit să depăşească şi al 33-lea jucător al lumii, portughezul Joao Sousa, Marius Copil îşi continuă evoluţiile foarte bune din ultima perioadă. Prezent în această săptămână la startul turneului challenger de la Budapesta, dotat cu premii de 64.000 de euro, tenismanul arădean a obţinut două victorii, care l-au propulsat în sferturi. Calificat direct pe tabloul principal, Copil l-a învins în primul tur pe sârbul Marko Tepavac (locul 174 ATP), scor 6-2, 6-4, după o oră şi 4 minute de joc.

Apoi, în turul doi, optimi de finală, arădeanul clasat pe locul 175 în lume, l-a eliminat azi şi pe favoritul 8, francezul Vicent Millot (137 ATP), după un nou succes în două seturi, 7-6 (6), 6-1. În sferturi, Copil va da piept cu câştigătorul meciului dintre italianul Thomas Fabbiano (locul 120 ATP, favorit 3) şi favoritul gazdelor, ungurul Marton Fucsovics, al 153-lea jucător al lumii.