MĂDĂLINA FLOREA A ÎNCHEIAT A ŞAPTEA LA EUROPENE

Atleta Mădălina Florea, legitimată la CS Universitatea Arad, s-a clasat pe locul 7 la semimaraton (1h11,56), în ultima zi a Campionatelor Europene ale seniorilor, de la Amsterdam. Sportiva clubului universitar a făcut o cursă bună, clasându-se în prima linie a semimaratonului, dintr-un total de peste 80 de atlete care au luat startul. Cursa a fost câştigată de portugheza Sara Moreira (1:10:19), urmată de italianca Veronica Inglese (1:10:35) şi de o altă lusitană, Jessica Augusto (1:10:55). Echipa României formată din Mădălina, Paula Todoran (1h13:16 – locul 22) și Andreea Piscu (1h15:47 locul 45) s-a situat pe poziția a cincea, după Portugalia, Italia, Turcia și Belarus.
Tot la Europene, Andrei Gag, de la CSM Arad, nu a reuşit să se califice în finala probei de aruncare a greutăţii, cea mai bună aruncare a sa măsurând puţin sub 20 de metri. Un alt român, Andrei Toader, a terminat pe locul 6, cu 20,26 m. Proba a fost castigate de neamţul David Storl (21,31m.), urmat de polonezul Michal Haratyk (21,19 m.) şi portughezul Tsanko Arnaudov (20,59 m.).