LUCA KUNSZABO SI CASANDRA RUSNIAC SUNT PERFORMERI PE TATAMI

Judoka de la LPS Arad, Luca Kunszabo, îşi continuă parcursul foarte bun de pe plan intern. Revenit pe tatami după o accidentare care l-a făcut să piardă două competiţii majore în 2014, elevul lui Mihai Telechi a început ca din puşcă acest an. După titlurile naţionale cucerite la juniori şi tineret, în cadrul categoriei 100 de kilograme, Kunszabo a obţinut argintul la Cupa României de seniori.

În cadrul aceleaşi competiţii de la Iaşi, pe podium a mai urcat şi Duşan Mraz (LPS – CSU Arad), locul trei la categoria 60 kilograme. Pe tatami s-au mai remarcat: Dan Mraz (LPS – CSU Arad), locul cinci, tot la 60 kilograme , Raul Hanciuţa (CS Universitatea), locul cinci la 90 de kilograme şi Sergiu Sinceac (CS Universitatea), locul cinci la +100 kilograme.

În altă ordine de idei, la Novi Sad s-a desfăşurat Campionatul European de Sambo pentru juniori şi tineret. În lotul naţional al României s-au regăsit 5 sportivi ai CS Victoria Nădlac. Casandra Rusniac a cucerit bronzul, Darius Volinter a terminat pe locul cinci, Robert Nagy şi Orlando Gruia s-au clasat pe şapte, iar Paul Ponta a încheiat concursul pe locul nouă. La această ediţie a Campionatului European au participat 349 de sportivi din 22 de ţări.