LUCA KUNSZABO A RATAT DE PUTIN MEDALIA LA EUROPENELE DE JUDO

Judoka arădean Luca Kunszabo a fost la un pas să urce pe podium la Campionatul European sub 21 de ani, întrecere care s-a desfăşurat în Austria. A fost cea mai bună performanţă obţinută de delegaţia României la categoria masculin. După aurul balcanic şi medalia de bronz de la Cupa Europeană de juniori din Cehia, Kunszabo s-a remarcat şi la Europene, împotriva unor sportivi mai experimentaţi. După două victorii la sportivi din Polonia şi Spania, Luca Kunszabo a pierdut în sferturi în faţa unui muntenegrean, care avea să devină campion european.

În recalificări, sportivul crescut de Mihai Telechi la LPS Arad, actualmente legitimat sub culorile Liberty Oradea, a fost învins în meciul pentru bronz de un reprezentant al Franţei, la categoria 100 de kilograme. Totuşi, Luca Kunszabo a încheiat pe locul cinci, rezultat care îi asigură calificarea la Campionatul Mondial din Dubai, 26-27 octombrie.