LIGA 2: UTA A TREMURAT LA SNAGOV, PÂNCOTA A LUAT NOUĂ!

UTA a câştigat mult mai greu decât se anticipa la Snagov, acolo unde modesta formaţie a Reşiţei a dat o replica dârză arădenilor. În zi mai puţin bună, echipa lui Roli Nagy a presat continuu, dar neinspiraţia în faţa porţii şi forma bună a portarului gazdelor, Samoilă, a făcut ca UTA să tremure serios pentru cele trei puncte. Golul izbăvitor a venit abia în minutul 71, atunci când Adrian Petre, introdus în teren încă din startul reprizei secunde, a reluat imparabil cu capul, din mijlocul careului, în urma unei centrări a lui Andor. Man, Curtuiuş, Manea şi Strătilă au mai ratat alte şanse mari de gol, în vreme ce Metalul a avut o singură situaţie periculoasă, Miron având o intervenţie salutară, după ce Chira a ajuns în poziţie de şut la 11 metri.
Adrian Petre, gol de trei puncte
Victorie până la urmă scontată dar destul de greu conturată, iar UTA rămâne pe locul doi în Liga a II-a, la două lungimi în spatele liderului Chindia, care a obţinut azi a doua victorie la rând în deplasare. Nagy a început cu: Miron – David, Manea, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă, Chindriş, Tănase (46 Ad.Petre), Copil (63 Andor) – Man, Curtuiuş (88 Filaret). Pentru UTA urmează meciurile cu CS Mioveni – acasă şi FC Braşov – în deplasare, după care vom putea trage primele concluzii ale începutului de sezon.
Continuă dezastrul în Podgorie!
În schimb, Şoimii Pâncota îşi continuă seria dezastruoasă, ajungând la 50 de goluri primite în doar patru etape! Deşi venirea italianului Massone părea să reaşeze lucrurile în Podgorie, alb-negrii continuă să fie carne de tun pentru adversare. Azi a venit rândul Olimpiei să îşi facă golaveraj în urma meciului de la Pâncota, câştigat de oaspeţi cu 9-0. Fără antrenor, argentinianul Pasculi amânându-şi sosirea la Arad, Pâncota a început meciul în formula: Horvath – Stelitano, Ţugulescu, D. Dan, Morschil – Mitu, Farcaş, Ursoi, Copilescu – D.Bogdan, Pătraşcu.