IRINA BEGU S-A OPRIT IN SFERTURI LA MADRID. VA URCA PE LOCUL 31 WTA

Drumul Irinei Begu la Madrid s-a încheiat în sferturi. După o prestație solidă, sportiva noastră a cedat cu 5-7, 3-6 în fața Petrei Kvitova (locul 4 WTA), aflată într-o formă foarte bună.

Begu (24 ani), numărul 37 mondial, a cedat după o oră şi 32 de minute.

Begu a jucat de la egal la egal cu rivala sa până la 5-6 în primul set, când a servit și a condus cu 30-15. Din păcate, două erori neforțate au adus-o în situația de a salvat mingea de set, misiune pe care n-a reușit-o în fața unei adversare cu multă experiență.

Profitând de ascendentul moral, Kvitova și-a impus jocul și în manșa secundă, când a făcut un break rapid și nu a mai privit în urmă. 100.315 euro și 215 puncte WTA și-a asigurat Irina Begu, grație calificării în sferturile de finală ale turneului dotat cu premii totale în valoare de 4.185.405 de euro.

Grație parcursului de la Madrid, Irina Begu va urca pe locul 31 WTA și are șanse mari să fie cap de serie la Roland Garros.

Perechea Irina Begu/Lara Arruabarrena a fost învinsă cu 6-2, 6-2 de cuplul spaniol Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, cap de serie nr. 3, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Madrid (WTA). Begu şi Arruabarrena au cedat după 58 de minute.

Sursă: digisport.ro