INCA O PREMIERA PENTRU HATEGAN. VA ARBITRA UN SFERT DE FINALA DIN EUROPA LEAGUE

Ovidiu Hațegan (35 de ani, va împlini în iulie 36 de ani), cel mai bine cotat arbitru român al momentului, a fost desemnat de UEFA să arbitreze un meci din cadrul sferturilor de finală ale Europa League.

După ce în urmă cu o săptămână a condus, în premieră, partida dintreManchester City și Dinamo Kiev, scor 0-0, din cadrul ”optimilor” de finală ale UEFA Champions League, arbitrul din Arad a fost delegat acum și la un meci din faza sferturilor de finală, dar din Europa League.

Românul, care acum face parte din categoria ”Ellite”, a primit vestea luni seară, fără a se i se comunica și meciul în sine. Însă, mai mult ca sigur că Hațegan va fi desemnat la una dintre partidele Villarreal – Sparta Praga sau la Borussia Dortmund – Liverpool.

Celelalte două sferturi de finală sunt Athletic Bilbao – Sevilla și Braga – Șahtior, dar la aceste partide are șanse infime de a fi delegat, deoarece în actualul sezon Hațegan a mai arbitrat și pe Bilbao și pe Șahtior iar UEFA ține cont de aceste detalii la delegări.

Ovidiu Hațegan a condus de la centru partida dintre Zilina și Bilbao, scor 3-2, din manșa tur a play-off-ului EL, la 20 august, precum și meciul Șahtior – Malmo, scor 4-0, din grupele UCL, disputat la 3 noiembrie.

Brigada care va reprezenta România la Campionatul European din Franța, alcătuită din Ovidiu Hațegan, la centru, Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, asistenți, Radu Ghinguleac, rezervă, și adiționalii Alexandru Tudor și Sebastian Colțescu, va oficia pe 7 aprilie unul din meciurile din Europa League.

Sursă: digisport.ro