HALEP SI-A AMANAT INCA O DATA OPERATIA. ROMANCA VA PARTICIPA LA DUBAI

Simona Halep a pierdut poziția a doua în clasamentul WTA, după ce a fost depășită de Angelique Kerber, cea care a și câștigat primul Grand Slam al anului, Australian Open.

În aceste condiții, nr. 3 WTA a decis că nu este momentul să lipsească tocmai acum din circuit când se apropie și turneul de la Dubai, pe care l-a câștigat anul trecut, și a amânat operația de deviație de sept pe care și-o programase inițial.

Halep vrea să-și apere punctele cucerite în 2015, turneul din categoria Premier fiind programat în perioada 15-20 februarie. Simona va juca însă mai întâi pentru România în meciul cu Cehia din Fed Cup (6-7 februarie la Cluj), dinsferturile Grupei Mondiale.

Potrivit colegilor de la TVR Cluj, sportiva a fost consultată de doi medici la începutul acestei săptămâni. Este vorba despre un specialist ortoped, care a analizat inflamația pe care Simona o are la gleznă, precum și de un medic ORL, care i-a consultat nasul. În cele din urmă, aceștia și-au dat acordul ca Halep să onoreze turneul din Emiratele Arabe Unite.

Rămâne de văzut dacă cea mai bună jucătoare de tenis din România va participa și la Doha (21-27 februarie), competiție Premier 5 pe care o avea în calendar pentru acest an. Este limpede că Simona vrea să revină cât mai repede cu putință pe locul doi mondial iar pentru asta are nevoie de victorii în turnee importante.

Nu este exclus ca Halep să amâne operația pentru luna iulie, atunci când în circuitul WTA este o vacanță de o lună și jumătate.

Sursă: digisport.ro