HALEP E ÎN OPTIMI, LA BUCUREŞTI. VEZI PROGRAMUL DE AZI

Simona Halep a început greu la BRD Bucharest Open, dar s-a impus în final, 3-6, 6-1, 6-1 cu Barbora Krejcikova. Românca a fost de nerecunoscut în primul set. A început cu douã greșeli neforţate, iar adversara a punctat prima pe tabelă.

Jucãtoarea din Cehia a continuat să profite de nesiguranța româncei și s-a detașat, 3-0. Simonei nu i-a ieșit nimic aproape în primul act, pe care l-a pierdut, 3-6, dar a început excelent setul secund. A câștigat game-ul pe propriul serviciu fără să piardã niciun punct.

Halep a profitat de prima minge de break din game-ul al doilea, dar Krejcikova a reușit să egaleze situația la break-uri în setul secund. A fost singura realizare a sportivei din Cehia, pentru cã Simona a reușit să se concentreze și sã trimitã meciul în decisiv, după ce a câștigat cu 6-1, într-un set în care Krejcikova nu și-a fãcut niciodatã serviciul.

Halep a intrat într-un ritm pe care jucãtoarea din Cehia nu l-a putut ține. A început setul decisiv cu un game câștigat la 0 pe serviciul adversarei și nu s-a oprit. Și-a adjudecat actul decisiv cu 6-1 și merge în optimile de finală, acolo unde o va întâlni pe Isabella Shinikova.

Simona a încehiat meciul cu 3 ași în timp ce Barbora a reușit doar unul. Cehoaica a avut însă 8 duble greșeli, față de doar 3 ale lui Halep. Cu această victorie, principala favorită a turneului dotat cu premii totale de 226.750 de dolari și-a asigurat un un cec de 3.310 dolari şi 30 de puncte WTA.

Alte două jucătoare din România au obținut calificarea în optimile de finală ale turneului de la București. Monica Niculescu a învins-o pe Andreea Mitu (6-2, 6-4) în timp ce Patricia Țig a trecut de Ioana Mincă (7-6, 6,3).