„GRANICERII” AU SURPRINS LIDERUL: PROGRESUL PECICA – FRONTIERA CURTICI 2-2

Progresul Pecica a început ezitant partea a doua de campionat, liderul Ligii a IV-a împiedicându-se acasă de Frontiera Curtici, scor 2-2. Întărită în iarnă cu jucători importanţi, formaţia pregătită de Mihai Petcuţ s-a lovit în prima etapă din acest an de incomoda şi arţăgoasa echipă din Curtici, care a crezut în şansa ei până la capăt. Favorită certă la primul loc, Pecica a început tare jocul şi după 22 de minute era deja 2-0, prin golurile marcate de Arsene şi Fritea. Nimic nu mai prevestea revenirea „grănicerilor”, dar „a fost ziua de naştere a lui Mutică, norocul i-a surâs. Îi doresc sănătate şi baftă în continuare”, afirmă Petcuţ, care îşi asumă în mare parte rezultatul:

Petcuţ: „Nimic nu prevestea egalul”

În mod normal puteam închide jocul la 2-0, dar tot aşa procedam dacă se mai juca o dată. Eu zic că am fost naivi şi neatenţi, ne-am crezut învingători prea devreme, pentru că jocul a fost în general la discreţia noastră. Dacă ne dominau şi aveau multe ocazii era altceva, aşa eu cred că am avut şi ghinion. Nimic nu prevestea egalul, dar eu îmi asum rezultatul, nu am ştiut să gestionez jocul la 2-0”, ne-a declarat Mihai Petcuţ. Curticiul a revenit spectaculos în meci şi a redus din handicap până la pauză, prin reuşita Avrămuţiu, pentru ca în minutul 76 Herlo să dea lovitura şi să stabilească scorul final, 2-2.

Misiune grea la Criş

Liderul a fost lipsit şi de aportul a patru jucători importanţi: „Cornea şi Peii au fost suspendaţi, plus Gherghel, în refacere după accidentare şi Trif, care s-a operat de menisc”, mai spune Petcuţ, care a început meciul în formula: Rus – Caba, Moise, Gabor, Istin (Şiclovan), Marinescu (Riviş), Arsene, Fritea, Covaci (Dubăţ), Dobricean (Vasilca), Băd. Pecica are meci greu etapa viitoare, în deplasare la Crişul, o victorie putând repune echipa lui Petcuţ pe drumul lin al câştigării campionatului.