GIMNASTICA ARĂDEANĂ ARE VIITOR. ŞAPTE MEDALII LA NAŢIONALE

Gimnastele de la CSM Arad s-au numărat printre protagonistele Campionatelor Naţionale de junioare, competiţie desfăşurată la Deva. La întrecere au luat parte peste 60 de gimnaste reprezentând 22 de cluburi din ţară. În concursul junioarelor II – născute în 2004, Iulia Berar, componenţă a lotului naţional, a cucerit bronzul la individual compus (53.900), argintul la paralele (nota 12.933) şi bronzul la bârnă (14.000), iar la cele de nivel 3 (născute în 2005), Cristina Vesa s-a ales cu bronzul la individual compus (52.000), aurul la sol (13.666) şi argintul la paralele (12.700), iar Daria Berar cu aurul la paralele (12.933).

Deşi cu un an mai mică, Iasmina Neacşu s-a calificat în concursul junioarelor născute în 2005, ea având o comportare foarte bună: locul 6 la individual compus, locul 4 la paralele şi locul 7 la bîrnă. În total, delegaţia CSM Arad a obţinut şapte medalii, sportivele fiind pregătite de Ciprian Hegyi şi Carina Franiov.

Altfel, gimnasta arădeană Olivia Cîmpian, legitimată la Deva, a cucerit patru din cele cinci titluri puse în joc la junioare I. Olivia Cîmpian a devenit campioană naţională la individual compus, paralele, bârnă şi sol, iar la sărituri s-a ales cu argintul.