George Ţucudean, debut reuşit în tricoul naţionalei

România și Danemarca au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminică, pe stadionul Parken din Copenhaga, în ultimul lor meci din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.

„Tricolorii” au încheiat o campanie ruşinoasă, dar remiza de aseară păstrează parcă speranţe pentru următoarele campanii ale tricolorilor.

Mai mult, Cosmin Contra, noul selecționer al naționalei, rămâne neînvins după prima sa „dublă” oficială.

O altă veste bună este debutul arădeanului George Țucudean în tricoul reprezentativei de seniori.

Atacantul celor de la Viitorul Constanța mai jucase doar pentru selecționatele juvenile, iar intrarea sa pe teren în minutul 83 al confruntării de la Copenhaga a coincis cu venirea golului de 1-1.

În minutul 88, fostul atacant al UTA-ei a preluat pe piept la 14 metri şi a şutat cu pământul, iar mingea a ajuns la Deac, care a egalat la 1, stabilind scorul final.