FRANŢA – GERMANIA 2-0 ŞI GAZDELE SUNT ÎN FINALA EURO 2016

Franța s-a calificat în finala Campionatului European, echipa lui Didier Deschamps reușind să învingă cu 2-0 Germania lui Joachim Low, ambele goluri fiind marcate de golgheterul Antoine Griezmann.

Așa cum era de așteptat, cele două echipe au preferat un joc precaut la început. Posesia a aparținut Germaniei, însă Franța a fost de fiecare dată periculoasă când a apărut în ofensivă, mai ales prin Griezmann. În minutul 21, nemții au cerut penalty la Kroos, iar apoi Lloris a fost pe fază la șutul expediat de Bastian Schweinsteiger, care a devenit fotbalistul cu cele mai multe prezențe la turneele finale europene și mondiale.

Meciul se îndrepta spre un rezultat alb la pauză, însă Franța a intrat în avantaj la cabine, în cele din urmă, după ce Nicola Rizzoli a acordat un penalty discutabil, după un henț comis de Schweinsteiger, la un duel cu Evra. De la punctul cu var, Griezmann nu l-a iertat pe Neuer, iar Franța avea 1-0 la finalul celor 45 de minute.

După pauză, Germania nu a reușit să pună Franței mari probleme, iar Low s-a mai trezit cu o problemă: accidentat, Jerome Boateng a fost înlocuit cu Mustafi, în minutul 61. A intrat și Gotze pe teren, însă tot Franța a fost cea care a marcat, prin același Griezmann, care a ajuns, astfel, la 6 goluri la Euro 2016. Imediat a venit ocazia mare ratată de Kimmich, iar apoi și lovitura de cap a lui Howedes, care a fost și el aproape să înscrie.

Același Kimmich a mai fost aproape de gol în prelungiri, însă Lloris a scos și de această dată. Franța s-a impus în final cu 2-0 și va juca finala Euro 2016, acolo unde va întâlni Portugalia. Didier Deschamps poate deveni doar al doilea din istoria fotbalului care câștigă Euro și ca jucător, dar și ca antrenor, după germanul Berti Vogts.

Franța este pentru a treia oară într-o finală de Euro. Până acum, a obținut victoria de fiecare dată, în 1984 și 2000.

Sursă: digisport.ro