Felnacul a rezistat eroic, dar Pecica merge în finala Cupei

Victoria Felnac a fost performeră nu doar în stagiunea de primăvară a Ligii a IV-a ci şi în faza judeţeană a Cupei României, competiţie unde a avansat până în semifinale. După ce a reuşit să elimine, pe rând, FC Sântana 2016, Şoimii Şimand şi în sferturi, Unirea Sântana, “VI-FE” a dat în penultimul act peste Progresul Pecica, singura echipă ce a reuşit să-i strice recordul de invincibilitate din 2019. Deşi îşi doreau cu ardoare revanşa, felnăcanii s-au recunoscut învinşi şi în Cupă, Pecica impunându-se astăzi, cu 4-0 după prelungiri, în meciul disputat pe teren neutru, la Semlac. La capătul celor 90 de minute a fost 0-0, Progresul câştigând prin patru goluri marcate în a doua repriză de prelungiri, Păcurar – 3 (min.106, 114 şi 116) şi Puie (min.112). În minutul 118, Maxim a văzut al doilea galben şi a fost eliminat. În cealaltă semifinală judeţeană a Cupei – disputată la Şiria, Păulişul s-a impus cu 3-2 în faţa Zăbraniului, reuşite semnate de Calancea, min.77 şi 81 şi Pleşca, min.35, respectiv Băd, min.33 şi Mandache, min.55.

Pecica – Păuliş, finala judeţeană din Cupa României

Am făcut un joc foarte bun mai ales în prima repriză, când am avut trei ocazii mari de tot, două prin Gabor şi una Şiclovan, ambii ratând din poziţii ideale. Ne-am apărat apoi bine, în partea a doua şi am sperat la penalty-uri, dar am căzut în prelungiri. Sunt foarte mulţumit de băieţi şi de jocul prestat, după meci chiar am vorbit cu cei din Pecica, satisfăcuţi şi ei că după mult timp au avut o partidă cu presiune, utilă în vederea barajului de promovare. Per total, un parcurs reuşit în Cupă, cred că dacă am fi evitat Pecica în semifinale, acum eram în ultimul act”, ne-a declarat Lucian Ciba. Felnacul a evoluat în formula: Soltesz – Sîrbu, Şiclovan, Crişan, V.Fritea – Vidac, R.Fritea – Gyebnar (Bogdan), Maxim, Măgulean (Trifan) –  Gabor (Leuca, Baroti).