EGAL PRETIOS IN PRIMA MANSA A BARAJULUI DE PROMOVARE: IGHIU – PECICA 1-1!

În inferioritate numerică mai bine de o oră, campioana Ligii a IV-a Arad a obţinut, astăzi, un egal preţios pe terenul Performanţei Ighiu, în manşa tur a barajului de promovare în eşalonul trei. Progresul Pecica a scăpat ieftin, având în vedere că gazdele din Alba au condus cu 1-0 din minutul 24, atunci când Silviu Turuş a transformat un penalty contestat de arădeni, pe motiv că faultul a început în afara careului. Centralul timişorean Flavius Roşu a indicat punctul cu var şi i-a arătat cartonaşul roşu lui Gabor, care l-a faultat pe David în postură de ultim apărător. Rus a făcut, apoi, minuni în poarta celor din Pecica, la patru situaţii mari de a marca în contul celor din Ighiu.

Gabor eliminat, Rus – eroul meciului

După o primă parte în care s-a aflat în corzi, trupa lui Mihai Petcuţ a evoluat ceva mai bine în repriza secundă, fiind chiar aproape de egalare în minutul 66, la o fază la care arbitrul timişorean a închis ochii la un fault al unui jucător gazdă, la marginea careului, în postură de ultim apărător. Peste alte două minute se putea face 2-0, dar golgheterul R.David, singur cu Rus, a nimerit transversala. Ocaziile s-au răzbunat pe final şi Pecica a smuls un egal extrem de preţios: la primul şut pe poartă al oaspeţilor, nou intratul Fabian a împins mingea în plasă de la un metru, după ce Unchiaş a respins în faţă şutul bun expediat din lovitură liberă de Peii.

Fabian, omul providenţial!

Scor final 1-1 şi Progresul are acum prima şansă la promovare. Returul are loc sâmbătă, 27 iunie, la Pecica. De menţionat că la meci au asistat aproape 1.500 de spectatori, printre care şi o galerie venită de la Pecica, formată din 40 de suporteri. În tribune au putut fi văzuţi, printre alţii, Gigi Borugă, Cornel Ţălnar sau Traian Igaş.

Casetă tehnică:

Performanța: Unchiaș – D. Nemeș (63 Hârciagă), Potopea, H. Marian, G. Toma – R. Moga (76 R.Morar), Onike, Ov. Turuș, Bălaș – S. Turuș, R. David (87 C.Dănilă)

Antrenor: Adorian Himcinschi

Progresul: M. Rus – Căt. Cornea, V. Gabor, Moise, Ponta – Marinescu (52 Şiclovan) – Riviș (73 Băd), Arsene (54 Covaci), Fritea, Dobricean (82 Fabian) – Peii

Antrenor: Mihai Petcuț

Arbitri: Flavius Roșu – Nicolae Chițoui și Cristian Drăguț (toți din Timișoara)

Observatori FRF: Aron Huzu şi Ovidiu Tâlvan (ambii din Sibiu).